Haber Detayı
07 Eylül 2018 - Cuma 15:50
 
“1900’lü yıllarda Afyonkarahisar Şehir Maketi” Vali Mustafa Tutulmaz’ın Katılımıyla Açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğinde SOBEP Hibe Programı kapsamında kültürümüzü yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma adına oluşturulan “1900’lü yıllarda Afyonkarahisar Şehir Maketi”nin açılışı Vali Mustafa Tutulmaz katılımıyla gerçekleşti.
Gündem Haberi


Afyonkarahisar Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğinde SOBEP Hibe Programı kapsamında kültürümüzü yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma adına oluşturulan “1900’lü yıllarda Afyonkarahisar Şehir Maketi”nin açılışı Vali Mustafa Tutulmaz katılımıyla gerçekleşti.
 
Maket, Yaşayan Bir Afyonkarahisar’ı Gösteriyor
 
Zafer Kalkınma Ajansının da desteğiyle Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan ilimizin 1900'lü yıllarına ait maketi, hem gündüzünü hem de gecesini bütün dinamikleri yansıtıyor. 114 metrekare alana sahip olan Afyonkarahisar maketi 1/100 ölçekli olarak yapılmış olup gece ışıklandırması ve etrafında gezi parkuru bulunuyor. 1900'lü yıllarda çekilen fotoğraflardan yararlanılarak yapılan maket şehir, benzerlerinden farklı olarak sadece mekânları ve mimariyi yansıtmak yerine yaşayan bir Afyonkarahisar'ı gösterecek biçimde tasarlandı. Tarihi Afyonkarahisar Kalesini çevreleyen 1900'lü yılların şehir dokusu ve kültürel yapısını birebir yansıtıyor.
 
Kültürpark ve Fuar alanında gerçekleştirilen açılışa Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, il müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Şehir Maketi Turizm Açısından Önemli Bir Çalışma
 
Şehir maketinin turizm ve tanıtım noktasında önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “1900’lü yıllarda Afyonkarahisar’ın durumunu gördük. Aslında bazılarımız için geçmiş yıllar ama 1900’lü yıllar ülkemiz için önemli. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Kurutuluş Savaşı’nın en önemli aşaması ilimizde gerçekleşmiştir. İlimizde bulunan o günkü yapıları görmek, yaşam biçimini görmek bize büyük bir ilham kaynağı oluyor. Proje ZEKA ve Belediyemizin önemli bir çalışması. İlimizin turizm açısından her geçen gün artan ilgisini farklılaştırmamız gerekiyor. İşte buda onlardan birisi. İlimize gelen yabancıların daha fazla ilimizde kalabilmeleri adına bu tür farklı aktiviteler ve sergi alanları açmamız gerekiyor. Bu yıl yumurta müzesi açıldı. İstiklal Tanıtım Merkezi’nin açılması da yine bu yönde bir katkı sağlayacak. Tüm bu çalışmalar ile ilimizi daha fazla tanıtacağız ve ziyaretçilere güzel bir şehir gezisi sunabileceğiz” dedi.
 
Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri’nin “1900’lü yıllarda Afyonkarahisar Şehir Maketi”ni incelemesiyle açılış programı sona erdi.
Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: “1900’lü, yıllarda, Afyonkarahisar, Şehir, Maketi”, Vali, Mustafa, Tutulmaz’ın, Katılımıyla, Açıldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 16.11.2018
Bugün
-2° -
Cumartesi
-
Pazar
- 11°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 15.11.2018
İmsak
06:06
Sabah
07:33
Öğle
12:49
İkindi
15:28
Akşam
17:54
Yatsı
19:14
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı