Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 18:38
 
AFAD Afyonkarahisar Birliğimiz INSARAG Sınavını Başarı İle Geçti.
AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birliği Müdürlüğümüz 19-21 Aralık tarihlerinde 3 gün boyunca aralıksız gerçekleştirilen ve Uluslararası alanda görev yapabilme yeterliliğini sağlayan Uluslararası INSARAG akreditasyon sınavını başarı ile geçti ve INSARAG sertifikasına sahip oldu.
Gündem Haberi


AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birliği Müdürlüğümüz 19-21 Aralık tarihlerinde 3 gün boyunca aralıksız gerçekleştirilen ve Uluslararası alanda görev yapabilme yeterliliğini sağlayan Uluslararası INSARAG akreditasyon sınavını başarı ile geçti ve INSARAG sertifikasına sahip oldu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu’ndan (INSARAG) aldığı yetkiyle, AFAD arama kurtarma birliklerini akreditasyon çalışmalarına devam ediyor.

 Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlamaktadır.

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimize Ulusal INSARAG Sertifikası veriliyor.

INSARAG kılavuzunda belirtilen standartlar göre yapılan sınıflandırmada AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğümüzde 19-21 Aralık tarihlerinde tabi tutulduğu “Ağır Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’  sınavını başarı ile geçerek INSARAG sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

AFAD Birlik Müdürlüğümüz, 19-21 Aralık günleri arasında dokümantasyon kontrolü ile başlayan ve 20 Aralık günü fiili bölümü icra edilen INSARAG'ın Ulusal Akreditasyon Süreci'ni (National Accredtation Prosess) AFAD Başkanlığınca görevlendirilen sınıflandırıcı ve gözlemciler eşliğinde yapılan değerlendirme ve sınıflandırma sınavını başarı ile tamamlayarak İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Sakarya’ dan sonra Türkiye'nin akredite edilen 6'nci ili olmuştur.

Böylelikle, Afyonkarahisar AFAD Arama Kurtarma Birliğimiz  “Ağır Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi” sertifikasını alarak Ulusal Akreditasyon sürecini tamamlamış ve hak ettiği yere ulaşmıştır.

INSARAG sınavının başarılı bir şekilde tamamlanmasından dolayı Afyonkarahisar AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğümüz ulusal ve uluslararası arama kurtarma faaliyetlerinde artık öncü ve koordinatör bir ekip görevini yürütecektir.

Bu süreçte bize destek olan başta Sayın Valimize, AFAD Başkanlığımıza,  ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarına, sürece katkı sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekibine, İl ve Birlik Müdürlüğündeki tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Mehmet BULDAN

Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürü

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: AFAD, Afyonkarahisar, Birliğimiz, INSARAG, Sınavını, Başarı, İle, Geçti.,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.10.2018
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 21°
Salı
- 22°
Afyon

Güncelleme: 21.10.2018
İmsak
05:42
Sabah
07:06
Öğle
12:50
İkindi
15:50
Akşam
18:21
Yatsı
19:38
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı