301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 19:17
 
AFYON İHH İNSANİ YARDIM DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI
Rahmet, bereket ve mağfiret ayı, 11 ayın sultanı Ramazan ufukta zuhur etti.
Sivil toplum Haberi


AFYON İHH İNSANİ YARDIM DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

(DÜNYA YETİMLER GÜNÜ)

 

Savaşlar, kıtlık, doğal afetler, iç çatışmalar…

Ocaklar söner, toprağın altına yollanır kanatlar,

Toprağın üstünde kanatsız kalanlar YETİM…

TÜM İNSANLIĞIN KUTSAL EMANETLERİ,

 

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı, 11 ayın sultanı Ramazan ufukta zuhur etti.

Dünya üzerinde nice mahrumiyetler içerisinde savaşlar, doğal afetler, hastalık ve yoksulluk gibi nedenlerle 400 milyonu aşkın çocuk yetim bulunuyor. Ve halen her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığı, yoksulluk ve benzeri sebeplerle her gün 22 bin çocuğun hayatını kaybettiği, teknolojik gelişmelerin daha çok sonu gelmez savaşları beslediği bir dünyada yaşıyoruz.  Suriye’de 500 bini aşkın kardeşimiz şehit edilirken, Bir milyonu aşkın yetim yavrumuzun olduğu tahmin ediliyor. Irak, Filistin, Doğu Türkistan, Afganistan, Keşmir, Arakan ve daha nice coğrafyalarda insanlığımız bir bir eriyor. Çocukları yetim bırakan politikaların ve onları istismar eden kötü niyetli yapıların son bulmasını güçlü bir irade ile istiyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçıları olarak yetimlerimizi dünya genelinde istismar eden, onları yaşadıkları toplumun inanç, değer ve algılarından kopararak kendi emperyal ve sömürgeci ajanlarının devamı için kullanan, Misyoner Örgütlerin tüm dünyada yaptıkları bu çirkin faaliyetlerinin son bulmasını istiyoruz.

Bu çocuklarımızın yarısı her türlü ilgi ve alakadan yoksun bir şekilde, sığınacakları bir yuvaları olmaksızın sokaklarda yaşıyorlar. Velisiz, sahipsiz olan çocuklarımız ise maalesef organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, savaş ağaları ve misyoner örgütlerin insafına terk edilmekteler.

Ramazan ayı Yetim çalışmalarımız anlamında da özel bir dönemi içeriyor. Bu nadide iklim aynı zamanda yetim yavrularımızı gündeme getirmek ve yetim projelerimize destek bulabilmek için de önemli bir dönem. Özellikle Ramazan ayının 15. günü ilan edilen Dünya Yetimler Günü bu çalışmalarımız içerisinde ayrı bir yer tutmaktadır. Hatırlayacak olursak İHH’nın teklifi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) kabulü ile 57 İslam ülkesini kapsayan bir özel gün ilan edildi: Dünya Yetimler Günü…

Afyon İHH olarak 2014 yılında 327 ve 2015 yılında 639 yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuğumuza bayram sevincini doyasıya yaşasınlar diyerek, bağışçılarımızın destek ve katılımıyla bayramlık hediye etmiştik. Çocuklarımızın anneleri ile birlikte 100 TL tutarındaki kendi seçtikleri kıyafeti giyerken yaşadıkları mutluluk, hepimizin hafızalarında yer etmiş durumda.

İnşallah bu yıl da Ramazan ayının 15. günü yani Dünya Yetimler Günü’nde Afyon’daki 1000 yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuğumuza yine hayırseverlerimizin ve gönüllülerimizin de katılımıyla bayramlık kıyafet hediye etmeyi planlamaktayız. İnşallah bu özel günde yaşanacak bereketi paylaşmak üzere tüm hayırseverlerimizin yardımlarına ve katılımlarına talibiz.

Ayrıca Dünya Yetim Günü’nde yetim ailelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek iftarda oruçlarımızı yetimlerimizle açmayı hedeflemekteyiz. Bu programın Afyon’lu hayırseverlere duyurulması ve herkesin bu sevaba ortak olması noktasında siz değerli basın mensuplarının da desteğine hasseten ihtiyaç duymaktayız.

Hâlihazırda Afyon İHH olarak öz kaynaklarımızla Afyon’daki 35 ve genel merkezimizin desteğiyle yaklaşık 68 olmak üzere, toplamda 103 Afyon’lu yetimimize aylık 100 TL olarak destek sağlamaktayız. İhtiyaç sahibi yetimlerimize ulaşma noktasında halen var gücümüzle çalışmaktayız ve inşallah önümüzde ki günlerde bu sayı artarak devam edecektir. Yetimlerimize sağlanan bu destek çoğunlukla bu mağfiret ayında (özellikle Kadınana İmam Hatip Ortaokulu önündeki standımız aracılığıyla) yetim hesabında biriken bağışlarla karşılanmaktadır.  Bu noktada hayırseverlerimizin katkılarıyla önümüzdeki yıl daha çok yetimimize hami olmayı Rabbimiz’den niyaz ediyoruz.

Aynı zamanda her daim Afyonkarahisar belediyesinin arkasındaki dernek binamızda öğrencilere, yetimlere, mültecilere, ilimizde okuyan uluslarası öğrencilere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik insani yardım, insani diplomasi ve insan hak ve hürriyetleri bağlamında çalışmalar yapılmaktadır.

Afyon İHH olarak ülke genelinde ve diğer İslâm coğrafyasındaki yetimlerimize hami olup, Afyonkarahisar halkının teveccühünü gösteren farklı çalışmalar da gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmaların bir bölümünü şu şekilde özetleyebiliriz.

 1. İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen ortaklığıyla sürdürülmekte olan Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi var projesiyle Afyon’lu çocuklarımız dünyanın çeşitli yerlerindeki 247 yetim kardeşine aylık 100 TL destek sağlamakta. Böylelikle minik kalpler, yetim kardeşlerine destek olurken; paylaşma ve fedakarlık etme imkanı bulmaktalar.
 2. Afyon’lu hayırseverlerimiz ise 279 yetime burs göndermektedir.
 3. Arakan’daki yaklaşık 350 yetime temizlik ve hijyen seti, kırtasiye malzemesi ve oyuncak armağan ettik.
 4. Tunus’taki onlarca ailenin geçimini sağlayabilmesi amacıyla üstlendiğimiz projeyle bölgenin en önemli geçim kaynağı olan kümes hayvanı desteği sağladık.
 5. Suriyeli 100 Engelli yetim yavrumuza tekerlekli sandalye hediye ettik.
 6. İlk etapta 250 İHH Ramazan Kumanyası ve 80 adet Ramazan Çocuk Paketi’ni yetimlerimize ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Ramazan boyunca bu yardımlarımız; kumanya, ayni ve nakdi olarak devam edecektir.
 7. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde yetim, mülteci ve uluslararası öğrencimizle yemek, piknik, İstanbul, Çanakkale, Bursa, Frig Vadisi gezileri, spor müsabakları, uçurtma şenlikleri gibi aktiviteler gerçekleştirdik ve sürdürmekteyiz.
 8. Sponsorlarımız ve hayırseverlerin desteğiyle yetimlerimize yönelik Karne Şenliği, Frig Vadisi Gezisi, Termal Kaplıcada Havuz Keyfi gibi faaliyetler gerçekleştirdik.
 9. Derneğimizde her hafta sonu yetimlerimizle ders çalışıyor, kitap okuyor ve eğlenceli ve faydalı zaman geçirme konusunda koçluk yapıyoruz.
 10. Mültecilere yönelik ev eşyası ayni yardımlar gıda yardımları ve temel sorunlarıyla hukukçu arkadaşlarımızın desteğiyle sorunlarına çözüm olunmaktadır.
 11. Mültecilere yönelik meslek edindirme kursları, Türkçe dersleri, tefsir sohbetleri ve birçok etkinlik yapılmaktadır.
 12. Afyon İHH kadın kollarımızın her hafta toplantıları, kahvaltı programları ve ayda bir katarakt ameliyatı sponsorluğu, el emeği göz nuru çalışmalarıyla hazırladıkları el işlerini ve gıdaların sunulduğu kermesler, sohbetler, ev ziyaretleri, yetim aileleriyle ev iftarları, seminerler düzenlenmektedir.
 13. Afyon İHH gençlik kollarımızın düzenli istişare toplantıları ve akademisyenlerle düzenledikleri haftalık seminerler, projeler konferanslar, eğitim faaliyetleri, yetim çocuklarımızla birlikte etkinlikler yapılmaktadır.
 14. Afyon Genç İHH bünyesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde aktif olan İnsani Yardım Topluluğumuzla seminer toplantı konferans ve gençliğe yönelik tanıtım faaliyetleri yapılmaktadır.
 15. Afyon IHH olarak Zekat, Fitre, Fidye, Sadaka ve Bağışlarınıza Talibiz.
 16. 11 Haziran 2016 tarihinde bayanlara ve 12 Haziran 2016 tarihinde beylere Necip Fazıl Kısakürek Bilgi Evinde İftar Programımızı inşallah tertip edeceğiz.
 17. Kadınana İmam Hatip Ortaokulu önündeki STANDIMIZ hayırseverlerimizin desteklerini yerlerine ulaştırmak üzere faaliyete geçmiş durumdadır.

 

Sermayesi güven ve şeffaflık olan dernek yönetimimiz İNSANA DAİR sloganıyla dün olduğu gibi bugün ve yarın da Rabbimin izni ve sizlerin desteğiyle daha nice hayırlı hizmetlere imza atma noktasında gönüllük esasınca fedakarca çalışmaktadır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Mevlâm Tüm Hayırlarımızı Kabul etsin.

Tüm yıl boyunca her türlü yardım ve faaliyetlerimiz destekleriniz ölçüsünde devam etmektedir.

Selam ve Dua ile….

 

 

                                                                                  AHMET ERTÜRK

                                                                       AFYON IHH DERNEK BAŞKANI

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rahmet, bereket, mağfiret, ayı, 11, ayın, sultanı, Ramazan, ufukta, zuhur, etti
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.02.2020
Bugün
-2° -
Salı
-2° - 12°
Çarşamba
-1° -
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 24.02.2020
İmsak
06:11
Sabah
07:33
Öğle
13:16
İkindi
16:20
Akşam
18:50
Yatsı
20:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı