Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

reklam
Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 16:23
 
ALİ ÖZKAYA'DAN İNSAN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI
Haberi


Dünya İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948'den bu yana her yıl 10 Aralık'ta kutlanan gündür.

2. Dünya Savaşı sırasında insanlara yapılan ağır hak ihlalleri sonucunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun Paris'te yapılan oturumda İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ni kabul etmesiyle kutlanmaya başlanmıştır.

Bildiri ile birlikte birçok devlet insanlara tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığını kabul etmiştir. Oysaki bu konu yüzyıllar öncesinde Peygamber Efendimizin risaleti boyunca ortaya koyduğu uygulamalar ile insanlığa nakşedilmeye çalışılmış, teorik çerçevesi de Efendimizin Veda Hutbesinde çizilmiştir. Milletimiz de tarihte bu hakları yaşamayı ve dünyada yaymayı kendisine hedef olarak belirlemiş bu doğrultuda çok defa mücadelelere girmiştir.

Ülkemizin bildiriyi ilk kabul eden devletlerden biri olması ve 10 Aralık tarihini dünya devletleri ile birlikte bu amaçla kutlaması da İnsan Haklarına verdiği önemi göstermektedir.

Dünya İnsan Hakları Gününün 71’inci yıldönümünün hak ve hürriyetlerin sözü ile değil özü ile kabul edilip yaşatıldığı bir dünya temennisiyle hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: ALİ, ÖZKAYA'DAN, İNSAN, HAKLARI, GÜNÜ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 02.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cuma
15° - 31°
Cumartesi
16° - 32°
Afyon

Güncelleme: 02.07.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı