301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Mart 2016 - Çarşamba 12:16
 
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooparatif toplantısı yapıldı
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Konya Bölge Birliği’nin toplantısı İkbal Termal Otel’de gerçekleştirildi
Sivil toplum Haberi


Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Konya Bölge Birliği’nin toplantısı İkbal Termal Otel’de gerçekleştirildi

 

Esnafın finans kapısıyız

Programda bir konuşma yapan Bölge Başkanı Mehmet Baybağan, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin büyük bir sorumluluk taşıdığını belirterek esnafın finans kapısı olduklarını söyledi

 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Konya Birliğinin 2015 yılına ait olan 45.Olağan Genel Kurul toplantısı, Afyonkarahisar İkbal Otel Tesislerinde gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısına Kooperatif delegeleri büyük ilgi gösterdi.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

 

Divan Başkanlığını, TESKOMB Genel Başkan Vekili Selahattin Hünü'nün, Divan Başkan Vekilliğini Konya Meram  Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı M. Cengiz Sayım, Yazmanlıklara ise Eskişehir Çifteler Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Sarı ile Konya Çumra Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı H.Hüseyin Uzuner'in yaptığı ve delegelerin yoğun ilgi gösterdiği Genel Kurula; T.Halk Bankası Bölge Koordinatörleri, T.Halk Bankası Şube Müdürleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürleri ile Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin temsilcileri katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurulda, öncelikle Birliğin 2015 yılındaki Yönetim ve Denetim Kurulu faaliyet raporları, 2015 yılı Bilanço ile Gelir-Gider hesapları okundu. Okunan raporlar ve Hesaplar ayrı ayrı müzakere edilerek, oy birliği ile ibra edilirken, 2016 yılı tahmini bütçesi de oy birliği ile kabul edildi. 

 

BÖLGENİN SESİ OLDUK

 

Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray İl ve ilçeleri ile Niğde ilçeleri olmak üzere toplam 50 Esnaf Kefalet Kooperatifinin bağlı bulunduğu Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan yaptığı konuşmada;

 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle T. Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen 14.12.2015 tarih ve 2015/8296, 2015/8297 sayılı kararnameler 16 Aralık 2015 tarih ve 29564 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

2015/8297 sayılı kararnameye göre, Kooperatiflerimiz kefaletiyle kullandırılan kredilere uygulanan faiz indirim oranında herhangi bir değişikliğe gidilmeden, önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2016 yılına devreden krediler ile 2016 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirim oranı yine %50 olarak belirlenmiştir.

 

2015/8296 sayılı Kararnameyle ise makine, ekipman ve demirbaş, işyeri modernizasyonu, hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlar ile KOSGEB Girişimcilik Destek programını bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarlar için yeni kredi imkanları uygulamaya konulduğunu söyledi.

 

Ülke ekonomisinin bel kemiği olan, ancak varlıklarını sürdürebilmek için bir çok zorlukla yılmadan, usanmadan mücadele eden esnaf ve sanatkârımızın finans kapısı olarak en büyük destekçisi kooperatiflerimizin var oluş amaçlarının bilinci içerisinde sundukları özverili hizmetlerle, 2015 yılını da başarılı bir şekilde tamamlamış bulunmaktadırlar.

 

2015 Yılı içerisinde Üst Birliğimize bağlı kooperatiflerimiz tarafından 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında 9078 esnaf ve sanatkârımıza 521 milyon TL kredi kullandırılmıştır.

 

Esnaf ve Sanatkârlarımızın finans kaynağı olarak hizmet eden ve 65 yıllık geçmişe sahip olan Kooperatiflerimizin; 13 Yıl önce Türkiye’deki tüm kooperatiflerin kullandırdığı kredi riski 150 milyon (150 trilyon) TL. iken bugün bu rakam Türkiye genelinde 2015 Yılı sonu itibariyle Esnaf ve Sanatkarlarımızın üzerinde toplam  15 Milyar 502 Milyon (15 katrilyon 502 Trilyon) TL.kredi riskine ulaşmıştır. Bu genel tablo içerisinde Bölge Birliğimizde ise 13 yıl öncesinde 8.423.000.- TL. (8 trilyon 423 milyar) olduğu ve 2015 yılı sonu itibariyle ise bölge riskimiz 815 milyon TL ye yükselmiştir dedi.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ

Kredilere uygulanan faiz oranlarının Yüzde 49-%52 olduğu dönemlerden Yüzde 4-%5 dönemlere gelindiğini belirten Başkan Mehmet Baybağan buna paralel olarak da hizmet karşılıklarının Yüzde 16’lardan Yüzde 5’e kadar düşürüldüğünü söyledi. Yine 13 yıl önce 5.000 TL. Olan şahıs kredi üst limiti geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 150 bin TL. olarak uygulamaya devam edilmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar için kredilerin geri ödeme vadelerin süresi de 1 ile 5 yıl arası şeklinde düzenlenmektedir, dedi. 

 

Türkiye genelinde 1000 Kredi Kefalet Kooperatifi, 32 Bölge Birliği ve Ankara'da da Merkez Birliği (TESKOMB) olarak büyük bir kuruluş olduklarını ifade eden Başkan; 9 Mayıs 2010 Tarihinden itibaren S.S. Selçuklu Esnaf ve Sanatkalar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Birlik Başkanlığını yürüttüğünü, 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren TESKOMB yönetim kurulu üyeliğine seçildiğini belirtti. Kendisine destek veren, güvenen Kooperatif temsilcilerine, Esnaf ve Sanatkârlara şükranlarını sundu.  

 

Genel Başkan A. Kadir Akgül liderliğinde TESKOMB olarak çalıştıklarını söyleyen Mehmet Baybağan Hükümetimizin desteği olmasaydı, bir şey yapamazdık dedi.  Esnaf ve Sanatkarların Ülkemiz için ne kadar önemli bir kesim olduğunu, Hükümetimize TESKOMB tarafından en iyi bir şekilde anlatıldı. Hükümetimizin de daima her yıl olduğu gibi bu yılda müspet yaklaşımları ile esnafımızın ve sanatkarımızın finans sorunlarının çözümü noktasında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bu nedenle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey’e, Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na, Bakanlar Kurulumuza, Milletvekillerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. 65 Yıldır esnaf ve sanatkarlara beraberce hizmet verdiğimiz, Halk Bankamızın Genel Müdürlük teşkilatına, Bölge Koordinatörlerimize, Şube Müdürlerimize buradan teşekkür etmek istiyorum.

 

Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanımızın T.B.M.M. çatısı altında bizleri Yozgat Milletvekili olarak temsil etmesi; tecrübesi ile uzun yıllardır teşkilatımızdaki görevleri nedeniyle sorunların kaynağını çok iyi bilmesi, sıkıntıların giderilmesinde büyük etken olmuştur. Kendisi ile birlikte, TESKOMB yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktan onur duyduğum, Milletvekilimiz ve Genel Başkanımız A.Kadir Akgül’e ve şahsında Başkanlık Divanı üyelerine şükranlarını arz ettiğini ifade ederek;  

 

Başkan; Genel Kurulumuzun Kefalet Kooperatiflerimize, Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle, 2016 Yılının Ülkemize huzur getirmesini ve hayırlara vesile olması temennisiyle bereketli ve kazançlı geçmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, katılımlarınız için Yönetim Kurulum olarak hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Esnaf, Sanatkarlar, Kredi, Kefalet, Kooperatifleri, Konya, Bölge, Birliği’nin, t
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.02.2020
Bugün
-2° -
Salı
-2° - 12°
Çarşamba
-1° -
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 24.02.2020
İmsak
06:11
Sabah
07:33
Öğle
13:16
İkindi
16:20
Akşam
18:50
Yatsı
20:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı