301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ocak 2017 - Pazartesi 19:03
 
EV HANIMLARI UCUZ SİGORTANIN YOLUNU BULMUŞLAR
Yanlış anlaşılmasın, ev hanımlarına münhasır çıkartılmış bir sigorta türü falan yok.
Ekonomi Haberi


Yanlış anlaşılmasın, ev hanımlarına münhasır çıkartılmış bir sigorta türü falan yok. Ev hanımlarına özel öyle ucuz bir sigorta da yok.

Olay, isteğe bağlı sigorta priminin aylık 568 liraya çıkmasından ve üstüne bir de isteğe bağlı sigortalılığın Bağkur sigortalısı sayılmasından sonra ev hanımlarının farklı arayışlara başvurmasından kaynaklanıyor.

İstanbul’dan yazan okurumuz F.T. hanım diyor ki, ev hanımı olan bir arkadaşım ev hizmetlisi sigortası yaptırıp aylık 300 lira prim ödediğini söylüyor. Bense yıllardır isteğe bağlı sigortaya prim ödüyorum. Bu yıl isteğe bağlı sigorta primi 568 lira olmuş. Bu parayı ödemeye zorlanıyorum. Ben de ev hizmetlisi sigortası yaptırıp ayda 300 lira prim ödeyebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?

Sevgili okurlar,

Sosyal güvenlik yasasında evlerde, temizlik, yemek yapımı, hasta ve çocuk bakımında çalıştırılan kişiler için ev sahiplerine sigorta primi ödeme şartı getirilmiş.

Asgari ücretin 1777.50 liraya çıkmasıyla birlikte ev hizmetlerinde çalışan bir kadın için ev sahibinin ödeyeceği aylık prim 666 lira. Tabi bu tutar hiçbir teşvikten yararlanamayan bir ev sahibi için geçerli olan rakam.

Ev hizmetlerinde çalıştırılan bir kadın için ev sahibi eğer ki  5 puanlık teşvikten yararlanırsa ödeyeceği prim aylık 577 liraya,  4447/G.10 madde teşvikinden yararlanırsa 302 liraya düşüyor.

Ev hizmetlerinde çalıştırılan bir kadından dolayı 4447/G.10 madde teşvikinden yararlanabilmek için kadının evde çalışmaya başlamasından önceki son altı ayda işsiz olması yeterli.

En az altı aydır işsiz olan bir kadını evinde temizlik yahut yemek yapımı, hasta veya çocuk bakımında çalışmak için işe alanlar, 2 yıl boyunca bu teşvikten yararlanabiliyor.

Tabii ev hizmetlerinde çalışmaları kaydıyla,

Yani çalışmadan, ev hizmetlisi sigortası yaptırıp da okurumuz F.T hanımın bahsettiği gibi aylık 302 lira prim ödeyerek sigortalı olmak, kesinlikle yasal değil.

Çalışmayan vatandaşların emeklilik primi ödemeleri için yapacakları tek şey var, o da aylık 568 lira ödeyip isteğe bağlı sigortalı olmak.

Ne var ki Nişantaşı’nda oturup Mersedes arabaya binen adam nasıl tarım işçisi olup, tarım primi ödeyebiliyorsa bu memlekette, bir anda ev hizmetlisi oluveren ev hanımlarını da çok görmemek lazım.

Olmaz mı, oluyor gördüğünüz gibi.

Kaynak: (Sgk Rehberi) - Sgk Rehberi Editör:
 
Etiketler: Yanlış, anlaşılmasın, ev, hanımlarına, münhasır, çıkartılmış, bir, sigorta, türü
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.02.2019
Bugün
-2° - 12°
Cumartesi
-1° -
Pazar
-2° -
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 22.02.2019
İmsak
06:10
Sabah
07:34
Öğle
13:18
İkindi
16:20
Akşam
18:51
Yatsı
20:08
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Modül 5

Haber Yazılımı