Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 14:33
 
İşsizlik maaşı ne kadar, nasıl alınır?
İnsanlar iş hayatında yaşadığı bazı sorunlar ve gelişen teknoloji ile değişkenlik gösteren sektör hareketlerinden ötürü işsiz kalabilmektedir. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır, ne kadar? İşsizlik sigortası, maaşı ve alma şartları ile ilgili bütün detaylar sgkreberi.com.tr’de
Ekonomi Haberi


Dünya 2016 yılında artık daha çok çeşitleniyor. Ekonomik hacim genişlese bile sektörlerde zaman zaman daralma yaşanmaktadır. Bu yüzden yetenekli ve çalışkan insanlar da işsiz kalabilmektedir. Peki işsizlik maaşı ne kadar, nasıl alınır? İşsizlik sigortası ve maaşı hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar haberimizde.

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik maaşı, çalışanların kendi rızaları dışında işsiz kalmaları yüzünden devlet tarafından tanınan temel haklardan birisidir. İşsizlik maaşının temel amacı, eski çalışanın yeni bir iş bulasıya kadar geçireceği süre içerisinde temel yaşam masraflarını karşılamaktır.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik maaşı almak için belirli şartları sağlamış olmak gerekir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre işsizlik maaşı ve sigortası hakkında bütün detaylar paylaşılmıştır.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

İşsizlik maaşı ne kadar?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı olarak hesaplanır. Ancak işsizlik ödeneğinde tavan uygulaması var. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. Ayrıca işsizlik ödeneğinden damga vergisi kesintisi yapılıyor.

Sigortalı işsiz işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarınaödenen ücreti de alabilecek. İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı 1318 TL. İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL, ayda 26 gün için 1.300 TL İŞ-KUR tarafından ödeniyor. İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecek. 

 
Kaynak: (Sgk Rehberi) - Sgk Rehberi Editör:
 
Etiketler: İnsanlar, iş, hayatında, yaşadığı, bazı, sorunlar, gelişen, teknoloji, değişkenl
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 19.11.2018
Bugün
- 14°
Salı
- 14°
Çarşamba
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 19.11.2018
İmsak
06:10
Sabah
07:37
Öğle
12:50
İkindi
15:26
Akşam
17:51
Yatsı
19:11
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı