301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ekim 2016 - Pazar 12:47
 
Memurken işçi olan 15 yıl 3.600 günle tazminat alır
Ekonomi Haberi


İşçilerin de memurlar gibi emekli ikramiyesi alma hakları var. İşçinin emekli ikramiyesi, kıdem tazminatıdır. Ancak işçilerin 20-25 yıl aynı işverene bağlı çalışmaları çok kolay olmadığı ve kıdem tazminatı miktarı da çalışma süresi arttıkça yükseldiği için işçilerin ellerine geçen rakam, memurların emekli ikramiyesine göre daha düşük.

MEMURLAR BEKLEMELİ

Diğer yandan işçi, kıdem tazminatına hak kazanmak için emekli olmak zorunda değil. Kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işten ayrılmak, tazminatı almak için yeterli. Fakat memurun ikramiyesi yalnızca emekli aylığı bağlandığında ödenebilir. Yani memur ikramiyesini alabilmek için emekli olacağı yaşı beklemek zorunda.

İŞÇİ OLANIN DURUMU

Çalışma hayatına memur olarak başlayan, ardından işçi olarak hayatına devam edenler, emekli olacakları zaman, memur olarak geçirdikleri süreye ilişkin emekli ikramiyelerini alabilirler. Ancak bunun için memuriyetten ayrılma nedenin ‘geçerli nedenlerden’ biri olması gerekir. Memuriyetten muvazzaf askerlik görevi nedeniyle ayrılan erkeklere, evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa eden kadınlara ve ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayıp bu tarihten sonra ayrılmış olanlar için 15 yıl sigortalılık süresine ve 3 bin 600 prim gün sayısına sahip memurlar bu paraya hak kazanır. 8 Eylül 1999’dan sonra çalışmaya başlayanlar içinse 25 yıl sigortalılık süresi ve 4 bin 500 prim ödeme gün sayısı şartı aranır.

EMEKLİ OLMADAN ÖNCE ÖDENMEZ

Emekli ikramiyesi memurlara yalnızca emekli olmaları halinde ödenir. Ancak emekli ikramiyesi ödenebilmesi için kişinin memur olarak emekli olması şart değildir. Memuriyetten sonra işçi olarak çalışmaya başlayan ve bu statüde emekli olan kişiye de memur olarak geçirdiği süreler için ikramiye ödenebilir.

İKRAMİYE HAKKI VAR

Emekli olmadan önceki son 7 yılın yarısından fazlası içerisinde bağlı olunan statü, emeklilikte çok önemli. Kişi 20 yıl memur olarak çalışmış olsa bile emekli olmadan önce 4 yıl kendi işini yapmış ise Bağ-Kur’lu olarak emekli olur. Ancak hangi statüden emekli olunursa olunsun, memuriyette geçen sürelere ilişkin olarak emekli ikramiyesi alınması mümkündür. Emekli ikramiyesinin alınabilmesi için memur olarak emekli olmak şart değildir. Okan Giray Bülbül

Kaynak: (Sgk Rehberi) - Sgk Rehberi Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 20.03.2019
Bugün
- 18°
Perşembe
- 17°
Cuma
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 20.03.2019
İmsak
05:31
Sabah
06:55
Öğle
13:13
İkindi
16:35
Akşam
19:18
Yatsı
20:34
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Modül 5

Haber Yazılımı