301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2016 - Cuma 18:09
 
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yeni sistem
Ülkemizde işten ayrılan sigortalıların en büyük güvencelerinden birisi olan kıdem tazminatı sisteminin sağlıklı işlemediğini artık yediden yetmişe herkes biliyor. İşten ayrılan herkese tazminatın ödenmemesi, şartların ağır olması bu sistemin sigortalılar için bir güvence olmasından çok yük olmasına neden oluyor.
Ekonomi Haberi


Ülkemizde işten ayrılan sigortalıların en büyükgüvencelerinden birisi olan kıdem tazminatı sisteminin sağlıklı işlemediğini artık yediden yetmişe herkes biliyor. İşten ayrılan herkese tazminatın ödenmemesi, şartların ağır olması bu sistemin sigortalılar için bir güvence olmasından çok yük olmasına neden oluyor.

SGKREHBERİ-MEHMET ERBEY

 

Yeni kurulan 65. Hükümetin çalışma ile ilgiliöncelikli konulardan birisi olmasını beklediğimiz kıdem tazminatı sisteminde sigortalılar lehine önemli değişiklikler yapılacak  ve sigortalıların bu haklarından daha çok faydalanabilmesi sağlanmış olacak. Peki yeni kıdem tazminatı sistemi neleri kapsıyor? Sistemin sigortalılara sağlayacağı yeni haklar neler?

Kıdem Tazminatında Yeni Sistem

Sistemin taslağı ile ilgili çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Taslağa göre:

-Kıdem tazminatı için bir fon oluşturulacak.

-Her sigortalı adına bireysel emeklilik sistemine benzer bir kıdem tazminatı hesabı açılacak.

Yeni sistemde merak edilen konulardan birisi de kıdem tazminatı hesabının nasıl yapılacağı? Mevcutsistemdeki gibi son 30 günlük brüt kazanca göre mi hesaplanacak yoksa farklı bir hesaplama şekli mi olacak bu konuda bir netlik yok. Taslak üzerindeki çalışmalar sonlanınca hesap şekli de belli olmuş olacak.

Yeni sistemde fona devlet tarafından bir katkı yapılıp yapılamayacağı da henüz netleşmiş değil.

-Yeni sistemde hangi şartla işten çıkmış veya çıkarılmış olursa olsun, işten ayrılan tüm işçiler kıdem tazminatından yararlanacağından, tüm çalışanlar için işverenden kıdem tazminatı kesintisi yapılması gerekiyor.

Eğer yukarıda behsettiğimiz gibi tüm sigortalılara kıdem tazminatı ödenirse bu durum işveren üzerinde büyük bir yük oluşturulacak. Dolayısıyla bununla ilgili çalışma da işverenleri mağdur etmemek adına özenle yapılıyor.

-Ayrıca bireysel emeklilikteki gibi devlet katkısı yapılması, fonun bir kısmının işsizlik sigortası fonundan karşılanabilmesi gibi düzenlemeler de gündemde.

Mevcut Kıdem Tazminatı Sisteminde Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı alabilmenin en önemli ve olmazsa olmaz koşulu işten ayrılış tarihinden itibaren bir yıl kesintisiz olarak sigortalı çalışmış olmak gerekmektedir.

Kıdem tazminatı şu kişilere ödenir:

1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar,

2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle işten ayrılan sigortalılar,

3- Askerlik görevi nedeni ile işten ayrılanlar,

4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile işten ayrılanlar,

5- Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın sigortalılar,

6- Vefat Eden sigortalıların hak sahipleri,

Kaynak: (Sgk Rehberi) - Sgk Rehberi Editör:
 
Etiketler: Ülkemizde, işten, ayrılan, sigortalıların, büyük, güvencelerinden, birisi, olan,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.05.2020
Bugün
10° - 21°
Perşembe
10° - 16°
Cuma
- 18°
Afyon

Güncelleme: 26.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı