Haber Detayı
27 Şubat 2017 - Pazartesi 19:46
 
Minik parmaklar geleceği Dinar'da programlıyor
Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir topluma dönüşmesine katkı sunmak üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde çocuklarla buluştu.
İlçeler Haberi


Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir topluma dönüşmesine katkı sunmak üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde çocuklarla buluştu.

 

 


QNB Finansbank, Habitat Derneği, Microsoft Türkiye ve Dinar Belediyesi tarafından çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde Dinar’da ilk haftasını tamamlandı. 25-26.02.2017 tarihlerinde Dinar Belediyesi Meclis Salonunda yapılan eğitime 8-12 yaşları arasında 30 çocuk katıldı.

 

 


Çocukların enerjileriyle neşe kattığı interaktif eğitimlerde, oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan KODU hakkında bilgi verildi. Çocukların bilgisayar karşısında tüketici konumdan çıkıp üretici olmalarını ve algoritmik düşünce sistematiğini içselleştirmelerini hedefleyen eğitimler çocuklar için kod okuryazarlığına giriş niteliğinde oldu.8-12 yaş arasındaki 30 çocuk ilk hafta eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Sertifika töreninde oldukça heyecanlı görülen öğrenciler, çok mutlu ayrıldıkları eğitimden Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Dinar Kaymakamı Mustafa Şahin, QNB Finansbank Afyon Şube Müdürü Hakan Diler ve Habitat derneği proje koordinatörü İsmail Metin tarafından sertifikalarını alıdılar.


Miniklerin projeleri değerlendirilecek


Proje, Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Edirne, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van olmak üzere 25 farklı ilde 5 bin çocuk ile buluşacak. Eğitimlere katılan çocuklar, kendi ürettikleri projeleri değerlendirme şansı da bulacak.KODU ile program yazan ve tüm Türkiye çapında KODU Cup’a katılmak için başvuruda bulunan ve projelerini paylaşan adaylara ait projeler, oluşturulacak bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek. Dereceye girecek ilk 10 projenin sahipleri, 2017 yılında düzenlenecek KODU Cup Ödül Töreni’ne davet edilecek.

 

 


Eğitimler çocuklar için kod okuryazarlığının başlama noktası niteliğinde olacak. Bilgisayar dilinden anlayan kod yazan çocuklarımız gelecekte hangi mesleği yaptıkları fark etmeksizin bir adım önde olacak.


Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: Türkiye’nin, teknoloji, üreten, ihraç, eden, bir, topluma, dönüşmesine, katkı, s
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.10.2018
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 21°
Salı
- 22°
Afyon

Güncelleme: 21.10.2018
İmsak
05:42
Sabah
07:06
Öğle
12:50
İkindi
15:50
Akşam
18:21
Yatsı
19:38
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı