Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 14:51
 
Şeker Kurumu’nun kapatılması yanlış bir karar
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Şeker Kurumu’nun Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasına tepki gösterdi. Köksal, bu kararla piyasada Nişasta Bazlı Şeker uygulamasının artacağını belirtti.
Siyaset Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Şeker Kurumu’nun Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasına tepki gösterdi. Köksal, bu kararla piyasada Nişasta Bazlı Şeker uygulamasının artacağını belirtti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Şeker Kurumu’nun Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasının şeker piyasasında sorunlara neden olacağını aktardı. Köksal, “Şeker Kurumunun KHK ile kapatılması son derece yanlış bir karardır. Bu kurum pancar şekeri açısından denetim ve düzenleme yapan bir kurumdu. Nişasta Bazlı Şeker için mevcut koşullara göre inceleme ve denetleme görevine sahipti. Şimdi kurumun kapatılması Nişasta Bazlı Şeker üreticilerinin işine yaramaktadır” dedi.

ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEMELİ

Afyonkarahisar’da pancar üretiminin önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Köksal, “Afyonkarahisar Şeker Fabrikası da Afyon ve Türkiye için büyük bir şanstır. Şeker Kurumu’nun kapatılmasıyla Nişasta Bazlı Şeker denetim dışı kalacaktır. Şeker Kurumunun kapatılması Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesi ve pancardaki kota uygulaması öncelikle pancar üreticilerini sonra Şeker Fabrikalarında çalışan binlerce emekçiyi ve şeker pancarından üretilen şekerden mahrum kalacak olan yurttaşlarımızı olumsuz etkileyecektir. Hükümetin Şeker Kurumunu kapatma Şeker Fabrikalarını özelleştirme yanlışından bir an evvel dönmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN

Köksal, açıklamasına şöyle devam etti:

“Nişasta Bazlı Şeker’e Türkiye piyasasında daha fazla pazar payı açmak denetim dışı bırakmak son derece yanlıştır. Zira NBŞ insan sağlığına zararlı etkileri olan bir şekerdir. Amerika kökenli büyük NBŞ üreticilerinin daha çok para kazanması için yurttaşlarımızın sağlığının bozulmasına pancar üreticilerimizin kazancından mahrum kalmasına ve Şeker Fabrikaları’nda çalışan emekçi kardeşlerimizin ekmeğiyle oynanmasına müsaade edilmemelidir.”

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: Şeker, Kurumu’nun, kapatılması, yanlış, bir, karar,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 14.12.2018
Bugün
-1° -
Cumartesi
-
Pazar
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 13.12.2018
İmsak
06:30
Sabah
08:00
Öğle
12:59
İkindi
15:23
Akşam
17:46
Yatsı
19:09
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı