Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 19:30
 
SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJELERİ BAŞLADI
Afyon Haberi


SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJELERİ BAŞLADI

                BAŞKAN ÇOBAN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

                Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, kentsel sit alanı içerisinde kalan mahallelerde 'tarihi dokuya uygun olarak' başlatılan sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarını yerinde inceledi.

                Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten'in de eşlik ettiği incelemeler sırasında, yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Burhanettin Çoban, 2013 yılında kentsel sit alanında kalan bölgelerin tamamının röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerini, önemli bir bütçe ayırarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine yaptırdıklarını ve sokak sağlıklaştırma için gerekli olan tüm projelerin ihaleye hazır hale getirildiğini söyledi.

                "SARE DAVUTOĞLU ÇOK BÜYÜK DESTEK VERDİ"

                Maddi kaynak noktasında ise eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun kendilerine çok büyük destek verdiğini açıklayan Başkan Çoban, "AK Parti kampı nedeniyle bir önceki Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu Hanımefendi ilimize gelmiş ve Hanımefendi, kentsel sit alanındaki mahallere yönelik bir gezi gerçekleştirmişti. Gezi sırasında, sokak sağlıklaştırma için ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğunu sordu. Biz de '10 milyon lira gelirse, önemli bir bölümünü hemen ihale edebiliriz' diye kendisine ilettik. Sağolsun, kamp sonrası hemen Kültür Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek, İl Özel İdaresi hesabına 9,5 milyon liranın gönderilmesine sağladı. Biz de elimizdeki projeleri Kültür Turizm Bakanlığına bağlı Konya Anıtlar Röleve Kurulu ile paylaşarak ihalenin gerçekleşmesini sağladık" dedi.

                "AFYON'DA KİLO ALMAKTAN KORKUYORLAR"

                Geçen hafta itibariyle sokak sağlıklaştırma ihalesi sonucunda ihaleyi alan firmanın çalışmalara başladığını kaydeden Başkan Çoban, yüklenici firma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bölge halkının, firmanın teknik ekip ve çalışanlarına çok yardımcı olduklarını; zaman zaman çay, kahve ve meyve ikramında bulunduklarını söyledi. Hatta fırınlarda ekmek yapan kadınların, ağzı açık ve bükme yapıp çalışanlara ikram ettiğini belirten Başkan Çoban, başka hiçbir yerde böyle bir ilgiyle karşılaşmadıklarını belirten firma çalışanlarının, 'Afyon'da kilo almaktan korktuklarını' aktardı. Başkan Çoban ayrıca, mahalle muhtarlarının da ev sahiplerinden muvafakatname alma noktasında olağanüstü gayretle yüklenici firmaya yardım ettiklerini söyledi.

                "DÖNEMİMİZDE BU İŞİ BAŞARMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ"

                Yapılan ihaleye göre, 3 yıl içerisinde bölgenin tamamının sokak sağlıklaştırmasının en güzel şekilde yapılacağını kaydeden Başkan Çoban, "Biz de Afyonumuzun bu tarihi bölgesinin bu şekilde güzelliğe kavuşmasına katkı yapmaktan ve dönemimizde bu işi başarmaktan dolayı çok büyük mutluluk içerisindeyiz. İşin bitiş tarihi her ne kadar ihale şartnamesine göre 3 yıl olarak öngörülmüşse de müteahhit firma 2 ile 2,5 yıl içerisinde bitirebileceğini söyledi. İnşallah onların dedikleri tarihte biter. Burada ayrıca, başından beri projeye yönelik ilgi ve alakasını büyük ölçüde gösteren, ihalenin gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan Sayın Valimiz Aziz Yıldırım'a, İl Özel İdare personeline ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeline şükranlarımı sunuyorum. Yine dört yıldır bu proje özelinde yoğun emek sarfeden Belediye Başkan Yardımcımız Ayfer Örten'i ve Etüd Proje Müdürlüğü personemizi tebrik ediyorum" diye konuştu.


Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.10.2018
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 21°
Salı
- 22°
Afyon

Güncelleme: 21.10.2018
İmsak
05:42
Sabah
07:06
Öğle
12:50
İkindi
15:50
Akşam
18:21
Yatsı
19:38
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı