301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 20:19
 
“Torba yasayla OHAL uygulaması devam ediyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Mecliste AKP’nin bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair teklifi ile ülkemizdeki en temel konulardan biri olan güvenliğinde de torba yasaya sokulduğunu söyledi. Köksal, “Teklifin 23.maddesi ile aynı OHAL döneminde olduğu gibi idari kararlarla ihraçların devam etmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla OHAL uygulaması kalkmış değildir” dedi.
Siyaset Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Mecliste AKP’nin bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair teklifi ile ülkemizdeki en temel konulardan biri olan güvenliğinde de torba yasaya sokulduğunu söyledi. Köksal,  “Teklifin 23.maddesi ile aynı OHAL döneminde olduğu gibi idari kararlarla ihraçların devam etmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla OHAL uygulaması kalkmış değildir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Mecliste görüşülmekte olan AKP’nin bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 1. sıra sayılı Kanun Teklifi ile ne yazık ki ülkemizdeki en temel konulardan biri olan güvenliğinde de torba yasaya sokulduğunu belirterek,  “Bu torba yasa tasarısı OHAL koşullarını 3 yıl kalıcı hale getirmeyi amaçlamaktadır.” dedi.
VALİLER SIKIYÖNETİM KOMUTANI YERİNE KONULUYOR
Teklifle Valilerin Sıkıyönetim Komutanı yerine konulduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, “Bu değişiklikle Valilere, kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlerde giriş ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilme belirli yerlerde ve saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilme veya kısıtlama ve ruhsatlıda olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilme yetkisi veriyor. Söz konusu yetki Anayasanın kişi hürriyetini,  güvenliğini, yerleşme ve seyahat hürriyetini düzenleyen maddelerine aykırılık teşkil etmektedir.OHAL veya Sıkıyönetim olmadığı halde Valilere yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, seyahat özürlüğü, mahkemeye erişim hakkı, eğitim hakkı gibi hakların ihlaline yol açabilecek böylesine geniş yetkiler verilmesi hukuka aykırıdır. Valiler bu teklifle adeta Sıkıyönetim Komutanı yerine konulmuştur. Teklifle 48 saatlik gözaltına tabi dosyalarda gözaltı süresi 6 güne, toplu işlenen suçlarda ise 12 güne kadar uzatabiliyor.” ifadelerini kullandı.
BAŞLI BAŞINA HAK İHLALİ VE MAĞDURİYET
Milletvekili Köksal açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Teklifte; OHAL İşlemini İnceleme Komisyonu tarafından başvurusu kabul edilenlerin işlerine geri dönüş düzenlenmektedir. Kamudan ihraç edilen ihraç kararı geri alınan kişilerin, eski pozisyonlarının dışında başka kadro ve pozisyona atanabilmelerinin yolunu açan bu değişiklik, bu kişilerin mali ve sosyal haklarını faiziyle alabilmesiyle maddi ve manevi tazminat taleplerinde önünü kesmektedir. Bu teklifle suçsuzluğu kanıtlanan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi bir yana bu kişilerin yeni mağduriyetler yaşamasının önü açılmaktadır. Yine bu teklifle mahkemece veya OHAL İnceleme Komisyonu tarafından göreve iade kararı verilen Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ile Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı emniyet sınıfına mensup olanların eski kadro, rütbe, unvanlarına atanmalarıyla ilgili inisiyatif ilgili Bakanın takdirine bırakılmıştır. Diğer bir deyişle bu kişiler araştırma merkezleri bünyesinde farklı illere gönderilebilecektir. Bu da başlı başına bir hak ihlali ve mağduriyettir. “
PARTİ DEVLETİ DÜZENİ İNŞA ETMEYE HİZMET EDECEK
“Teklifin 23.maddesi ile aynı OHAL döneminde olduğu gibi idari kararlarla ihraçların devam etmesi sağlanacaktır.” diyen Köksal, “Dolayısıyla OHAL uygulaması kalkmış değildir. Teklifte yer alan kamu görevlilerine ilişkin hükümler, Cumhurbaşkanının Partisinin Sempatizanı olmayan tüm kamu görevlilerinin tasfiyesine imkan sağlayarak adeta Parti Devleti düzenini inşa etmeye hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Torba, yasayla, OHAL, uygulaması, devam, ediyor”,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 15.07.2019
Bugün
13° - 25°
Salı
12° - 27°
Çarşamba
15° - 24°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 14.07.2019
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Afyon Armoni Fm
Modül 5

Haber Yazılımı