Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 18:01
 
Türkiye’nin en büyük hayvancılık fuarı yarın başlıyor
Afyonkarahisar Hayvancılık ve Et Teknolojileri Çiftlik Ekipmanları Canlı Hayvan Irkları Fuarı için Ticaret Borsasında basın sektör temsilcileri ile basın toplantısı yapıldı.
Gündem Haberi


Türkiye’nin ilk Canlı Hayvan Borsası'nın yapıldığı Afyonkarahisar’da borsa açılışı ile Afyonkarahisar Hayvancılık ve Et Teknolojileri Çiftlik Ekipmanları Canlı Hayvan Irkları Fuarı ile birleşti. 13-14-15-16 Eylül'de yapılacak olan fuarın hedefi Avrupa’nın en büyük hayvan fuarı olmak. Bu kapsamda Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, Afyon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Hüseyin Arap, Afyon Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkan Vekili İbrahim Göbel ve Süt Üreticileri Birliği, Arı Yetiştiricileri Birliği, Yumurta ve Kanatlı hayvan yetiştiricileri, süs tavuğu temsilcileri katıldı.   

 

Afyon önemli
Afyonkarahisar Hayvancılık ve Et Teknolojileri Çiftlik Ekipmanları Canlı Hayvan Irkları Fuarı'nı düzenleyen Elit Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, yarın başlayacak olan fuarla ilgili açıklamasında, “Türkiye’nin kesişme noktası olan Afyonkarahisar bu fuar ile sektörün kalbi olacak. Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden birisi. Hayvan yetiştiriciliğinde, kanatlı sektörü, yumurta sektörü, büyükbaş, sucuk sektörü bakımından Afyonkarahisar bu fuar için bulunmaz bir yer. Afyonkarahisar’dan Konya, Eskişehir, Kütahya, Uşak, Isparta, Burdur, Antalya, İzmir, Ankara İstanbul gibi her yere ulaşımı olan bir yer. O nedenle bu fuar sadece Afyonkarahisar’ın fuarı değil Türkiye’nin en önemli fuarı olmaya aday” dedi.

 

Bu fuarı birlikte büyüteceğiz  

Bu fuarı bizim Elit Fuarcılığın fuarı değil. Afyon Ticaret Borsasının ve burada bulunan sektör temsilcilerinin. Bu fuar hepimizin diyen Çiçekçi, “Afyonkarahisar bir kesişme noktası. Aynı zamanda hayvancılık bakımından önemli şehirlerden biri. Bazı illerde fuar yapılıyor gelen konukların kalacağı otel yok. Bu bakımdan Afyonkarahisar bulunmaz bir potansiyele sahip. Aynı zamanda Afyonkarahisar’ı merkez aldığımızda çevresinde bulunan illerle bağlantısı bakımında bölgesel bir fuarcılıkla uluslararası bir fuarın başlangıcı olması bakımından önemli. Gelin birlikte bu fuarı Avrupanın en büyük fuarı haline getirelim” diye konuştu.

 

Çiçekçi, “Bizim hedefimiz Afyonkarahisar’ı önce Türkiye’nin sonrada Avrupa’nın en önemli Hayvancılık ve Et Teknolojileri Çiftlik Ekipmanları Canlı Hayvan Irkları Fuarı haline getirmek. Bu alanda en iddialı fuar Almanya’nın Hannover şehrinde yapılan fuar. Onlarda 2 yılda bir yapıyorlar ve Avrupalı çiftçiler orada buluşuyor. Neden Afyonkarahisar Avrupa’nın  en önemli fuarı olmasın. Biz bunu yapacağımıza inanıyoruz ve Türkiye’de bulunan hayvancılık sektörü de en az bizim kadar inanıyor. Onlarla yaptığımız görüşmelerde bu güne kadar tam anlamıyla bir hayvancılık fuarı olmadığını söylediler. Genellikle Tarım fuarlarının içinde kaybolduklarından bahsettiler. Bu fuar % 100 hayvan ırkları fuarı olacak” dedi.

 

Biz her türlü desteği veriyoruz

Toplantıya katılan Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin, bu fuarı biz çok önemsiyoruz ve fuarın en büyük destekçisiyiz dedi. Arap, “Bizler yıllarca Avrupa’da yapılan fuarlara gidip sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri izlemek zorunda kalmıştık. Avrupa düzeyinde bir fuarın Türkiye’de Afyonkarahisar’da yapılmasından dolayı çok mutluyum. Bu fuar ile Türkiye’de hayvancılık sektörü yeniden ayağa kalmanın ilk başlangıcı olabilir. Sektörün tüm paydaşları bir araya gelecek ve burada çeşitli panellerle ve yeni ırklarla daha verimli nasıl hayvancılık yapılır bunu hep beraber öğreneceğiz. İlk olmasına rağmen yabancı temsilcilerde olacak ve daha ilk yıldan uluslar arası bir kimliğe kavuşacak” dedi.

 

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsüler ise yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye’nin, Avrupa’nın değil dünyanın en büyük Canlı Hayvan Borsasını yaptık. İddia ediyorum bizim tesisimiz  dünya’da ilk 3 içine girecek kalitede bir tesis. Böyle bir tesisin açılışıyla birlikte Avrupa düzeyinde bir fuarla birleştirmek çok güzel. Bu fuarı el birliği ile büyütelim ve Avrupa’nın en büyük fuarı haline getirelim. Bu potansiyel sizde var. Bu potansiyel Afyon’da var. Neden biz Almanya’daki fuara hayran kalalım. Biz daha iyisini yapalım onlar bize hayran kalsınlar” dedi.

 

Fuar çoban ateşiyle başlayacak

Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekci, “Bizim hedefimiz Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük fuarı olmak. Bu ilk sene olmaz elbette ama 5 yıl içinde bu iddiamızı hayata geçireceğiz. 168 tane birlik katılacak, 95 firma, 250 marka ve Türkiye’nin her yerinden çobanlar Afyon’a gelecekler. Valiliğin göstereceği bir yerde 4 gün boyunca hiç sönmeyecek olan çoban ateşi yakacaklar. Tüm ilçelerden servis kaldırıyoruz. Katılımın çok yüksek olmasını bekliyoruz ve Avrupa’dan konuklarımız olacak” diye konuştu. 

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: Türkiye’nin, en, büyük, hayvancılık, fuarı, yarın, başlıyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.06.2018
Bugün
12° - 24°
Çarşamba
12° - 23°
Perşembe
12° - 23°
Afyon

Güncelleme: 19.06.2018
İmsak
03:33
Sabah
05:26
Öğle
13:06
İkindi
16:59
Akşam
20:34
Yatsı
22:17
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı