301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 21:52
 
Yalçın Görgöz, hükümete yönelik sert açıklamalarda bulundu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu.
Gündem Haberi


AÇIKLAMA:

 

ALLAYA PULLAYA MEMLEKETİ BATIRIYORLAR


AKP iktidarı, uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ile borca ve krediye dayalı bir ekonomik düzen yarattı. Bu politikaların yanlış olduğunu, ülkeyi ekonomik darboğaza götüreceğini, işletmeleri, şirketleri ve bankaları krize sürükleyeceğini sürekli dile getirdik-getiriyoruz ama dinleyen yok.
Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ötelenen, yapılandırılan kredi borçlarına, sorunlu krediler eklendiğinde sorunlu-riskli alacaklarının 90 milyar doları (yaklaşık 670 milyar TL) bulduğu görülüyor. BDDK’nın haftalık bankacılık verileriyle bankaların tüketici kredilerinden kaynaklı alacak tutarı 816 milyar TL. 
Ticari, tüketici, kredi kartı borcu olanlar da dâhil tüm kesimler ha bire bankalardan erteleme, öteleme, yapılandırma talep ediyor.
TOBB, iş dünyası, odalar ve iş adamları örgütleri bu politikalara, kamu bankalarından dağıtılan hazine ve KGF kefaletli kredilerle varlıklarını idame ettirme yaklaşımına alkış tuttular. İktidarın gittiği yolun doğru olmadığını, ülkeyi uçuruma sürükleyeceğini söylemeye cesaret dahi edemediler, susmayı tercih ettiler. 
Şimdi de yüksek faizden yakınıyorlar ve bankaları suçlamak daha çok işlerine geliyor.
Kusura bakılmasın ama daha iki ay önce, CB Erdoğan’ın “ekonomi şahlandı, yukarı doğru pik yaptı” sözlerini alkışlayanlar aynı kuruluşlardı. Merkez Bankası’nın faiz artırma ve parasal sıkılaştırma politikasını, CB Erdoğan’ın “acı ilacı içeceğiz, gerekirse acı reçeteyi uygulayacağız, sabredeceğiz” sözlerini alkışlayanlar da yine aynı kişi ve kuruluşlar!
Yıllardır organize ettikleri Türkiye Ekonomi Şurası’nı, tek sesli hale getirip, farklı görüşlerin çözüm önerilerine ve görüşlerine kapatarak, iktidar haricindeki kesimleri dışlayarak düzenlediler. Geldiğimiz yer, iktidarın yanlış uygulamaların göz göre göre kabullenildiği adeta normalleştirildiği bir yerdir ve bu yanlışların faturasını hala daha suçu-günahı olmayan halk ödemeye devam ediyor.
Ancak bu sefer “kazı ayağı öyle değil”. 19 yıllık AKP iktidarı sayesinde milyonlar ekonomist oldu adeta.. Eğriyi de, doğruyu da görüyor ve günü geldiğinde demokratik yollarla hesabını soracak.  


Yalçın Görgöz
CHP İl Başkanı

Kaynak: Editör: Salim Berke ELÇİ
 
Etiketler: Yalçın, Görgöz,, hükümete, yönelik, sert, açıklamalarda, bulundu,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.02.2021
Bugün
-2° - 13°
Perşembe
-1° -
Cuma
- 12°
Afyon

Güncelleme: 24.02.2021
İmsak
06:09
Sabah
07:30
Öğle
13:16
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
Arşiv Arama
Haber Yazılımı