301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 22:52
 
DESTEK İSTİYORUZ !!
Yüksel ELÇİ
 
 

Değerli okuyucular,radyo,televizyon,meslek birliğinin almış olduğu kararları ve talepleri siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyorum.

 

Dünyanın ve ülkemizin içinden geçmekte olduğu öngörülemeyen zor günler yaşamaktayız. Olağanüstü felaketler artmakta insani krizler telafi edilemeyecek boyutlara ulaşmaktadır İlk defa karşılaşılan ve boyutları kestirilemeyen bu süreci aşmak konusunda herkese ve her kesime büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

Bu kesimlerin başında hiç kuşkusuz en önemli görev ve fedakarlık ,sağlık alanında kamu otoriteleri, tıp hekimleri, sağlık kurumları ve çalışanlarına düşmektedir. Bu aşamada görev ve sorumluluk üstlenecek en önemli görev radyo televizyon kuruluşları olarak bizlere düşmektedir.Kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi yapılması gerekenlerin topluma ulaştırılması halkın haber alma talebinin doğru karşılanması yüksek duyarlılık ve sorumluluk gerektirmektedir.

 

Ülkemiz radyo ve televizyon kuruluşları bu bilinç ve yüksek kamusal sorumluluk duygusu ile 1999 Depremi, 15 Temmuz Darbe girişiminde olduğu gibi Coronavirus salgınında da yüksek sorumluluk içerisinde kamu ve özel radyo televizyonlarımız görevlerini yerine getirmektedirler. Öte yandan çeşitli süreler ortaya atılmasına rağmen doğası gereği bu krizin daha ne kadar süreceği öngörülememektedir. Bu tür olağanüstü dönemlerin en önemli özelliği ise ekonomik olarak çeşitli baskıların hizmeti yürütenler üzerinde ağır etkileri olmasıdır. Radyo televizyon kuruluşları açısından zaten yüksek olan bu yükün hafifletilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu nedenlerle;

 

  • RTÜK Paylarının alınmaması
  • Kanal/Frekans kullanım bedellerinin alınmaması
  • Özel Kopyalama Harcı kesintilerinden Meslek Birlikleri Payının aktarılması
  • Yayıncılar için enerji bedellerinin alınmaması
  • TurkSat kapasite kullanımında kamu hizmeti mahsuplaşmasının yapılması
  • Tüm kamu ödemelerinin,vergi,stopaj,SGK prim borçlarının v.b alınmamasını, ya da asgari bir yıl süre ile ertelenmesini talep etmekteyiz.

 

Özellikle yerel ve bölgesel radyo televizyon kuruluşları için yüksek bir bedele dönüşen telif bedelleri ödemelerinin ertelenmesi bu zor günlerde biraz olsun Medya kuruluşlarına destek olacağını düşünüyoruz

 

Meslek Birliğimiz üyelerimizle birlikte kamuoyunun sorumlulukla ve diğer medya mecralarının yaratacağı olumsuz etkiyi azaltmak, bilgi kirliliğine karşı doğru bilgilendirmeyi sağlamak amacında olarak, Sağlık Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu otoriteleriyle koordinasyon halinde yayın spotlar üreterek üyelerimizle paylaşarak , Ortak stüdyolardan konuk alınacak programlar Haber Bültenleri ile çalışmalarımızı tüm basın camiası olarak el ele vererek Coronavirüse karşı savaşımızı sürdürmeye devam edelim. 

 

Sağlıklı ve Koronasız günler dilerim. Sağlıcakla kalın. Yüksel ELÇİ  

 
Etiketler: , DESTEK, İSTİYORUZ, !!, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Afyon

Güncelleme: 21.05.2022
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
İşbirliğimiz
Haber Yazılımı