Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 12:56
 
AFYONKARAHİSAR’IN MEŞHUR HAŞHAŞ’I
Afyonkarahisar’ın adıyla özdeşleşmiş ürünü olan Bilimsel adı ile Papaver somniferum olarak geçen, halk arasında haşhaş diğer adı Afyan, Afyonkarahisar’ın bir sembolü çiftçinin alın teri emeğidir.
Gündem Haberi


Afyonkarahisar’ın adıyla özdeşleşmiş ürünü olan Bilimsel adı ile Papaver somniferum olarak geçen, halk arasında haşhaş diğer adı Afyan, Afyonkarahisar’ın bir sembolü çiftçinin alın teri emeğidir.

 

TMO(Toprak Mahsulleri Ofisi) tarafından titizlikle takip edilen, kaçak yetiştirilmesine izin verilmeyen bir türdür.Afyonkarahisar’ın tüm bölgelerinde çokça yetişen haşhaş bitkisinin kapsülünden bazı narkotik maddeler üretilmektedir. Yasa dışı durumların önüne geçilmesi için TMO çiftçinin ürettiği tüm mahsulü takip etmekte ve bizzat kendileri tarafında alımını yapmaktadır. Çiftçi sadece bir sonraki sene için kullanacağı tohumu elinde tutarak sürekliliği sağlamakta, elindeki tohumlarında yağını çıkararak kaliteli yemek yağı elde etmektedir.

Kapsül şeklindeki yapısının içinde fazlaca minik tohumu bulunur. Tohumlarının yarısı yağdan oluşmaktadır. Tohumların ezilmesi ve karartılması ile haşhaş susam sürtülür(ezilir). Sürtülen haşhaş sabahları peksimet yapımında lezzet verici olarak hamurun içine sürülür ve güzel bir besin maddesi elde edilir. Pastanelerde ve bazı evlerde ev hanımları tarafından poğaça ve kurabiyelerin üzerlerinin süslenmesinde, tahin gibi pekmez ile karıştırılıp tüketilmesinde de kullanım yeri fazladır.

 

Yazları kurak ve sıcak, kışları az yağış alan bölgelerde çok şart aramadan kolaylıkla yetişen haşhaş her yıl 1 defa ürün vermektedir. Haşhaş üretiminin amacı tıp sektörü içindir ki neredeyse tüm mahsulün %90’ı bu alanda kullanılmaktadır. Afyonkarahisar’ın haşhaş üretiminde Hint’lerden sonra2. sırada yer alarak bu ürünün yüksek miktarda ihracatını da gerçekleştirmektedir.

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: AFYONKARAHİSAR’IN, MEŞHUR, HAŞHAŞ’I,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 14.12.2018
Bugün
-1° -
Cumartesi
-
Pazar
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 13.12.2018
İmsak
06:30
Sabah
08:00
Öğle
12:59
İkindi
15:23
Akşam
17:46
Yatsı
19:09
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı