Haber Detayı
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 16:20
 
AŞIRI SICAKLARA DİKKAT !!
Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır.
Sağlık Haberi


Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

1) Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde kanser hastaları, kemoterapi hastaları veya değişik deri hastalığı olanlar güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmelidir. Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10.00-16.00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalıdır.

2) Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol giysiler tercih edilmeli, şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir.

3) Yoğun fizik aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

4) Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

5) Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükseliyor. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalı.

6) Kapalı alanlar iyi havalandırılmalı ve güneş gören pencereler, perde ve güneşliklerle gölgelendirilmeli.

7) Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmeli.

8) Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.

9) Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı. Her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli, soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

10) Serinlemek için alkollü içecekler kullanılmamalı, bunlar önce serinletir sonra vücudun su kaybını arttırır. Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmeli.

SICAK KRAMPLARI DURUMUNDA

· Kişi serin bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, · Bulantı yok ise 1-2 bardak tuz içeren sıvı verilmeli, · Kramp girmiş kasa kesinlikle masaj yapılmamalı, · Sıcak krampı kişi en az 12 saat aktivite yapmamalıdır.

GÜNEŞ VEYA SICAK ÇARPMASI DURUMUNDA

· Kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı · Sıkı giysileri gevşetilmeli · Hastanın solunumu kontrol edilmeli (gerekirse hava yolu açılıp suni solunuma başlanmalı) · Hasta su veya vantilatörle soğutulmaya çalışılmalı · Ateşi yüksekse 39 dereceye düşünceye kadar soğutma işlemi yapılmaya çalışılmalı.

 

Afyonkarahisar

Halk Sağlığı Müdürlüğü

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: Aşırı, sıcaklar, çeşitli, sağlık, problemlerini, de, beraberinde, getirmektedir,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 18.09.2018
Bugün
12° - 24°
Çarşamba
11° - 26°
Perşembe
12° - 27°
Afyon

Güncelleme: 18.09.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:35
Öğle
12:59
İkindi
16:26
Akşam
19:11
Yatsı
20:29
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı