Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 16:26
 
ÇOCUKLARDA KIŞ HASTALIKLARI
Soğuk algınlığı bebekler ve çocuklar arasında en çok rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Etkeni virüsler olan bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde el teması ve hava yolu ile geçer. Kreş ve okul gibi toplu yaşam ortamlarında bulaşma kolaylaşır. Okul öncesi çocuklar yılda 5–7 kez soğuk algınlığı geçirirken, zamanla sayı azalır ve erişkin yaş grubunda yılda 2–3 kez olur.
Sağlık Haberi


Soğuk algınlığının belirtileri; boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, halsizlik, ateş, kuru bir öksürük ve iştah kaybıdır. Hastalık genelde 3–10 gün sürer.

Soğuk algınlığına yakalanmamak için hastalık belirtileri olan kişilerle temas edilmemelidir. Hasta olan kişilerin öksürürken ve hapşırırken ağız ve burunlarını kapatmaları, burun temizliğinden sonra sık sık ellerini yıkamaları, kalabalık yerlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. İstirahat ve bol sıvı gıda alınması önemlidir. Bebeğin burun temizliğinin yapılması, eğer sert kabuklar ile tıkalı ise önce serum fizyolojik damlatılıp yumuşatılması gereklidir. Bebeğin ateşi yoksa sıcak tutulması ve ortamın havasındaki nemin arttırılması faydalıdır.

Bebeğinizin bulunduğu ortamda sigara içmeyin ve odasını düzenli olarak havalandırın. Bebeğinizi sık sık emzirin. Sıvı gıdaların bol miktarda verilmesi ateş ve burun salgıları ile kaybedilen sıvıyı yerine koyacağından önemlidir.

Bebeklerinizin huzursuzluğu ve ateşi için ateş düşürücü (parasetamol) kullanabilirsiniz ancak soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarını doktor kontrolü olmadan kullanmak doğru değildir. Bu tür ilaçların potansiyel ciddi yan etkileri nedeniyle 2 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması gerekir. Soğuk algınlığının spesifik bir tedavisi yoktur, bu tür ilaçlar sadece şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Antibiyotikler de başka bir mikrobik durum ortaya çıkmadıkça soğuk algınlığında bir fayda sağlamaz.

Bazen soğuk algınlığı şeklinde başlayan belirtiler; sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ve zatüre gibi hastalıkların gelişmesi üzerine ağırlaşabilir. Çocuğunuzun

boğaz ağrısının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi, öksürükle birlikte koyu balgam gelmesi veya öksürüğün 10 günden uzun sürmesi, ateşin 38.5 oC’nin üzerinde birkaç gün devam etmesi, hırıltılı ve hızlı soluma, yutma güçlüğü, beslenememe, kulak ağrısı, uyuklama, dudak çevresinde morarma veya genel durumun kötüleşmesi gibi belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde hemen bir sağlık kuruluşuna getirmeniz gerekmektedir.

ÇOCUKLARDA SIK HASTALANMA NEDENLERİ

Anne babalar çocuğunun hiç hasta olmasını istemez. Oysa ki çocukluk çağında bazı hastalıklar geçirilebilir ,fakat bazı çocuklar daha sık hastalanır .Bunun sebepleri nelerdir ?

Anne sütü en önemli etkenlerdendir. Bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, sonra 2-2.5 yaşa kadar emzirilmesi pek çok hastalıktan koruyacaktır.

Erken doğum, sezeryan ile doğum, bebeğin anne karnında enfeksiyon ile karşılaşması, anne babanın sigara kullanımı, kalabalık ortamlarda yaşama, biberon veya emzik kullanımı, yatarak beslenme, kreş veya yuvaya erken gitme, beslenme bozuklukları (demir ve vitamin eksikliği), alerjik bünye, geniz eti ve bademcik büyüklüğü, mide reflüsü, bazı kalp hastalıkları çocuklarda sık hastalanmanın sebeplerindendir.

Yenidoğan döneminden itibaren sık ve ağır enfeksiyon geçiren, bu nedenle hastaneye yatırılan çocuklarda doğumsal ya da kalıtımsal bağışıklık yetmezliklerinin de araştırılması gerekir.

Sık ve gereksiz ilaç, antibiyotik kullanımı bağışıklığımızı zayıflatıp, antibiyotik direnci oluşturarak çocuğunuzun daha çabuk hasta olmasına ve daha zor iyileşmesine neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu bir çocuk hekimine takip ettirip, altta yatan risklerin araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Bağışıklığı destekleyen maddeler içeren ürünler ancak doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır.

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: ÇOCUKLARDA, KIŞ, HASTALIKLARI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 16.08.2018
Bugün
15° - 32°
Cuma
17° - 31°
Cumartesi
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 15.08.2018
İmsak
04:30
Sabah
06:04
Öğle
13:10
İkindi
16:54
Akşam
20:02
Yatsı
21:29
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı