Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 15:58
 
HEDEFİMİZ AFYONKARAHİSAR´I MARKA ŞEHİR YAPMAK
Yaklaşık 6 ay önce Afyonkarahisar Valiliğine atanan, Vali Mustafa Tutulmaz ile görevi, özel yaşamı ve Afyonkarahisar üzerine söyleştik. Beldemiz Dergisinin 75. sayısına konuk olan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, , Afyonkarahisar ve özel hayatına ilişkin çok özel açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi


Yaklaşık 6 ay önce Afyonkarahisar Valiliğine atanan, Vali Mustafa Tutulmaz ile görevi, özel yaşamı ve Afyonkarahisar üzerine söyleştik.  Beldemiz Dergisinin 75. sayısına konuk olan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, , Afyonkarahisar ve özel hayatına ilişkin çok özel açıklamalarda bulundu.

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz;

“HEDEFİMİZ AFYONKARAHİSAR’I MARKA ŞEHİR YAPMAK”

– Göreve başladığınızda karşılaştığınız ilk sorun neydi?

– Göreve başladığımda ilimiz açısından gözlemlediğim ilk sorun tanıtım sorunu oldu. Bu kadar çok değeri içerisinde barındıran ilimizin yeterince tanınmadığı kanaatine vardım. Bunu her fırsatta ve her ortamda belirttim. Hemen bu hususta çalışmalara başladım. İlimiz son yıllardaki gerek termal turizmi, gerekse yol üzerindeki trafiği dolayısıyla ülkemiz açısından konuma gelmiştir. Afyonkarahisar gerek yolların kesiştiği yer olması, gerek doğal kaynaklarının zenginliği ve zaferin kazanıldığı topraklar olması hasebiyle potansiyeli yüksektir. Afyonkarahisar termalin başkenti, sahip olduğu yatak kapasitesi ile farklı bölgelerde farklı özellikleri olan termal sularıyla ve bu termalin farklı şekillerde kullanılmasıyla bu unvanı hak ediyor. Bu değerleri geleceğe taşıyabilmek ve bu değerlerden hem bölge insanımızı hem de ülkemizi daha iyi faydalandırabilmemiz adına farklı çalışmaların yapılması gerekiyor. Termal tesislerimizin kapasitesinin tamamen doldurulması hatta artırılması iyi tanıtım yapılmasıyla mümkün olacaktır. Tanıtımı profesyonelce yapacağız. Öncelikle yatırımcılarımızın bu konuda gayretli olmalarını, istekli olmalarını kendilerine tavsiye ediyoruz. Bundan sonraki sürece yönelik neler yapabileceğimiz ile ilgili çalışmalar yaparken bir taraftan da tanıtım faaliyetlerimizi artırmamız gerekiyor. İl düzeyinde yaptığımız toplantılarda gördüğümüz en büyük talebin havayolu ulaşımının daha aktif hale getirilmesi yönünde olduğudur. İlimiz karayolu ulaşımı açısından çok mükemmel bir konumdadır. Dolayısıyla karayolu ulaşımında bir sıkıntımız yoktur. Demiryolu ulaşımı da kısa süre sonra inşallah hızlı trenle önemli bir oranda giderilmiş olacaktır. Ancak havayolu ulaşımı yurt dışından gelenler için önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu konuda da verimli bir sonuç alırız.

Vali Mustafa Tutulmaz kimdir?

Mustafa Tutulmaz, 1965 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Korkuteli’nde orta ve lise öğrenimini Burdur’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1988 yılında Antalya kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1989-1990 yılları arasında 1 yıl süre ile İçişleri Bakanlığı görevlendirmesiyle İngilizce dil öğrenimi ve mesleki çalışmalarını İngiltere’de yaptı.

Isparta ili Gelendost ilçesi Kaymakam Vekilliği, 1991-1992 yılları arası Eskişehir ili Mihalgazi Kaymakamlığı, 1993-1995 yılları arası Ardahan ili Göle Kaymakamlığı, 1995-1998 yılları arası Erzincan ili Tercan Kaymakamlığı, 1998-2001 yılları arası Kastamonu Vali Yardımcılığı, 2001-2002 yılları arası Ordu ili Perşembe Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

2000-2001 yıllarında İngiltere Exeter Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans yaptı. 2002-2006 yılları arasında Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, 2006-2011 yılları arası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, 2011-2012 yıllarında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevinde bulundu. 2013-2014 yılları arası TBMM’ne bağlı olarak kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu’nda Kurucu Genel Sekreter olarak görev yaptı. Genel müdür yardımcılığı görevini yürütürken 2006-2009 yılları arası Polis Akademisinde Vatandaşlık Hukuku derslerine öğretim elemanı olarak girdi.

21 Mayıs 2014 tarihinden – 2017 yılına kadar Siirt Valiliği yapan Vali Mustafa Tutulmaz, 13 Haziran 2017 tarihinde Afyonkarahisar Valiliği görevine atandı. 04 Temmuz 2017 tarihinde Afyonkarahisar Valisi olarak görevine başladı.

– Afyonkarahisar’a atandığınızda ne htiniz ve öncesinde Afyon’la ilgili bilginiz var mıydı?

– Atama kararını öğrenmemin ardından, memleketim olan Antalya’ya yakın olması nedeniyle tabi ki sevindim. Afyonkarahisar ili hakkında, çeşitli tarihlerde bölge illerinde kaymakam ve idareci olarak görev yapmam, ayrıca ilimizin geçiş yollarının kavşak noktası nedeniyle bilgim vardı.

– Gelmeden önce nasıl bir Afyon hayal ettiniz? Buna karşılık geldiğinizde nasıl buldunuz?

– Kesinlikle beklentimin üstünde bir Afyonkarahisar bulduğumu ifade etmek istiyorum.

– Sizce Afyonkarahisar sahip olduğu değerlere istinaden (termal, gıda, mermer, tarih vb.) bugün çevremizdeki diğer illere kıyasla hak ettiği konumda mı?

– İlimiz bölge illere ve sahip olduğu değerlere istinaden hak ettiği konumda değildir. Biz, Afyonkarahisar’ı ilk önce ülkemizde daha sonra dünyada marka şehirlerden biri haline getirmeliyiz.

– Afyonkarahisar’ın tanıtımının yeterince yapıldığını düşünüyor musunuz? Başka neler yapılabilir?

– Daha önce tanıtıma yönelik yürütülen çalışmalara haksızlık etmemek gerekir. Ancak bu dönemde ilimizi daha iyi nasıl tanıtabiliriz sorusuna cevap aramaya çalıştığımızı bildirmek isterim.

– Kurum müdürlerinin performanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Halkımıza ve vatandaşlarımıza sunmuş olduğumuz hizmetlerin ideal olan seviyeye çıkartılması için, kurum müdürlerimiz ve çalışanlarımızla birlikte performansları maksimum düzeye çıkarmak için gayret sarf ediyoruz.

– Başarıyı yakalamak için görevlendirme süresi sizce ne kadar olmalı?

– Başarıyı yakalamanın en önemli etkenlerinden biri de istikrardır. Her hizmet sektörü için istikrar süresi farklı olabilmektedir.

– İlimiz siyasetçileriyle ilişkilerinizi değerlendirebilir misiniz? Afyon’un sorunlarını siyasilerle birlikte ortak bir paydada çözebildiğinizi düşünüyor musunuz?

– Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun liderliğinde tüm milletvekillerimizle birlikte Afyon’umuzun sorunlarını çözmek, Afyon’u daha iyi yaşanılabilir bir kent haline getirmek için büyük bir çaba içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim.

– Halkla olan ikili ilişkilerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Ulaşılabilir bir Vali olduğunuzu düşünüyor musunuz?

– Halkımızın içinden gelen biri olarak, onlarla iç içe olmak, onların sorunlarını dinlemek, çözüme kavuşturmak, birlikte sevinip, birlikte üzülmek en önem verdiğim hususlardan birisidir. Onun için yıllardan beri kamu hizmetinde görev yapmama rağmen telefon numaramı hiç değiştirmedim ve herkese vermekten hiç çekinmem. Afyonkarahisar’da görev başladıktan hemen sonra da her fırsat ve her ortamda telefon numaramı isteyen herkese verdim.

Bunun için vatandaşlarımız da dâhil olmak üzere herkes bana 24 saat ulaşabilmektedir. Vatandaşlarımızın sorunlarının doğru ve zamanında çözülebilmesi için tabii ki belirli bir plan ve program dâhilinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 

– Afyon eğitim sıralamasında nasıl? Sizce başarılı mı? Başarıyı artırmak için neler yapılmalıdır?

– Bakanlığımız ve YÖK tarafından son dört yıldır  iller bazında eğitimde başarı sırası verilmemektedir. Ancak il olarak bizim kendi yaptığımız değerlendirmeler neticesinde;

1-Her yıl bir önceki yıla göre başta Merkez ilçemiz olmak üzere il geneli puan ortalamamız artış göstermektedir.

2-Ortaokuldan liselere geçişte kısmen Türkiye ortalamasının üzerindedir.

3-Liselerden üniversiteye geçişte YGS’de akademik liseler Türkiye ortalaması üzerindedir. Ancak meslek liselerini dâhil ettiğimizde Türkiye ortalamasına yakın bir durumdadır.

4-Üniversiteye yerleşme sınavı olan LYS de ise Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde bir başarımız söz konusudur.

5-Ancak bu başarıyı biz yeterli görmüyoruz. Henüz hedeflediğimiz noktada olmadığımızı düşünüyoruz.

6-Yukarıda ifade ettiğimiz akademik başarı dışında, sosyal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlerde Milli Eğitim Bakanlığının aktarmış olduğu veriler doğrultusunda başarılı olduğumuzu görüyoruz. Gerek TÜBİTAK projelerinde, gerek Bakanlığın düzenlemiş olduğu projelerde ve Ulusal Ajansın düzenlediği AB projelerinde başarımızın çok iyi olduğunu ifade edebiliriz.

7-Akademik başarının artırılmasında;

Destekleme ve yetiştirme kurslarımıza katılımın artırılması, veli ve aile eğitimlerinin verilmesi,

Başarılı okullarımızda uygulanan koçluk sisteminin tüm okullarımızda yaygınlaştırılması,

Okuma alışkanlığının kazandırılması, kitap fuarlarının düzenlenmesi,

Taşımalı eğitimde yoğunluğun azaltılması,gayreti içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.

– Adrese dayalı eğitim sistemine göre, ailelerin çocuklarını mahallesindeki bir okula göndermesi gerekiyor. Ancak ilimizde ‘çocuğum daha iyi okulda okusun’ düşüncesiyle ikametgâh değişiklikleri yapılarak farklı okullar tercih ediliyor. Bu durumda devreye okul servisleri giriyor ve özellik sabah-akşam trafiğin yoğunluğu daha da artıyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı?

– Adrese dayalı kayıt sistemine göre eğitim yapılmasına rağmen hemen hemen tüm illerde olduğu gibi bizim ilimizde de başarılı olarak algılanan okullarımıza yığılmalar olmaktadır. Bu da okul servislerimizin ve trafik yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır.

Bu hususta;

Her yıl en iyi okul eve en yakın okul ilkesinden hareketle hem velilerimize hem de okul yöneticilerimize kayıt sistemine dikkat edilmesi hususunda uyarılar ve yönlendirmelerde bulunuyoruz.

Özellikle başarı durumu zayıf algısı olan okullarda koçluk sistemini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Bakanlığın getirmiş olduğu liselere geçişteki yeni uygulama sistemiyle bu sorunun asgari seviyeye ineceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte servislerin yoğun bir şekilde denetim ve kontrollerini yapmaya çalışıyoruz.

– 6 Aylık tecrübenize bakarak, Afyon’da en çok önem verdiğiniz konu nedir?

– Afyon ilini daha iyi yaşanılabilir kent haline getirmek, ilimizin mevcut potansiyel değerlerini en doğru şekilde tanıtmak, ildeki yaşayan halkımızın yaşam kalitesini yükseltilmesi için gayret göstermektir.

– İl merkezinde hiç Vali izlenimi vermeden yalnız başınıza gezdiniz mi?

– Hafta içi mesai günleri nedeniyle yalnız başına gezemiyorum. Ancak özellikle hafta sonlarında bu tür geziler yapmaktayım. Ayrıca hava şartlarının müsait olduğu günlerde işyerine farklı yollardan yürüyerek gidip gelmekteyim.

– Afyonkarahisar’da 6 aylık görev sürenizi geride bıraktınız. Afyonkarahisar halkını tanımlayabilir misiniz?

– Halkımız soğuğu ile meşhur Afyon’un sıcak insanları. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinin temellerinin atıldığı bu topraklarda yaşayanların torunları olarak, vatan toprağı, şanlı bayrağı ve diğer kutsalları için canını feda etmeye her zaman hazır olan Anadolu’nun vefakâr insanları diyerek tanımlayabiliriz.

– Yerli otomobil çalışmaları başladı, şu anda birçok şehrin siyasileri ve ileri gelenleri fabrikanın kendi şehirlerine kurulması için kamuoyu oluşturuyor. Sizin bu konuda bir girişiminiz var mı?

– Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU öncülüğünde diğer milletvekillerimiz, bürokratlarımız, sanayici ve işadamlarımızla birlikte yer ve arsa tahsisi yapılmış, hazırlanan dosya Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın bilgisi dâhilinde ilgili Bakanlığa ve üretici babayiğitlere teslim edilmiştir.

Sokak sağlıklaştırma tamamlandığında, bölgedeki tarihi sokakların turizme kazandırılması için yapılacaklar nelerdir?

– Kentsel sit içerisinde Afyonkarahisar Belediyesi ile işbirliği içerisinde bir sokak tespit ederek bu sokağı “Afyon Kültür Sokağı” olarak turizme kazandırmayı düşünüyoruz. Bu kültür sokağında Afyonkarahisar’daki keçeciler, ebru ve hat sanatçıları, küçük sanat galerileri, halı, kilim ve her türlü hediyelik eşya satan dükkânlar, iğne oyası yapan kadınlar, vb. ürünlerini sergileyip satış imkânı bulacaklar. İlimize gelen ziyaretçi sayısı artarken ilimizin tanıtımına katkıda bulunmuş olacağız.

– Afyonkarahisar’da kurumların yaptığı sosyal projeler sizce yeterli mi?

– Sosyal Devlet ilkesiyle insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için gerçekleştirilen projeler hiçbir zaman yeterli değildir. Vatandaşlarımız her zaman daha iyisine layık olduğu için biz de sosyal projelerimiz nasıl arttırılabilir, onun çabası içerisindeyiz.

– Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte yürüttüğünüz sokak sağlıklaştırma çalışmaları ne aşamada?

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün, 2015 yılı bütçesinden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ödenek gönderilmiş olup, Valiliğimizce 28.02.2017 tarihinde işin ihalesi yapılmış, 16.03.2017 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları proje kapsamında 3 aks üzerinde toplam 41 adet imar adası içerisinde yapılacaktır. 185 adet imar parseli içerisinde bulunan yaklaşık 180 adet tescilli ve tescilsiz yapılarda basit onarım türünde restorasyon çalışmaları başlamıştır. Bu yılsonuna 2017 yılı sonuna kadar 49 evin restorasyonunun bitirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmalar 2019 yılsonuna kadar devam edecektir.

–AFJET çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz? İleride AFJET ile ısınma alanını genişletmeyi düşünüyor musunuz?

–Jeotermal kaynak yenilenebilir enerji kaynağı olmakla birlikte uygun reenjeksiyon şartları sağlandığında ve rezervuarın kendini yenilemesiyle sonsuz bir enerji kaynağıdır. Bunu yaparken üretim ve reenjeksiyon dengesini çok iyi analiz etmek ve buna göre projeler yapmak gerekmektedir. Bundan dolayı Afjet, 2010 yılında yaptığı projeye uygun olarak şuan itibariyle konut ısıtmasında 24.900 KE (Konut Eşdeğer) bölgesel ısıtmaya ulaşmasının yanında yaklaşık 7.000 yatak kapasitesine sahip termal otellerin ısıtma ve kullanım suyunu sağlamaktadır. Buna ilave olarak; 300 dönüm sera ısıtması ve atıl enerjiden de 3,2 MWh elektrik üretimi yapmaktadır. Sahanın yenilenebilir ve sürdürülebilirliği açısından önümüzdeki 3 yıl içerisinde saha gözlem ve testleri tamamlanana kadar ilave yatırım ve gelişim düşünülmemektedir.

– Afyonkarahisar bir termal kenti. Sizce mevcut termal oteller “sayı ve nitelik” olarak yeterli mi? Termal otel sahipleri ya da yöneticilerinin size aktardığı sorun ve talepler genel olarak nelerdir?

– Sağlık turizmi yönünden oldukça şanslı olan ilimizde 4 tane termal merkez bulunmakta olup, bunların tümü Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Bu alanların turizm merkezi ilan edilmesi ile birlikte, il içerisinden ve il dışından bölgeye olan yatırımlar artmış ve termal turizm ile birlikte kültürel turizm planlamaları da yapılmaya başlanmıştır. İlimizde termal turizmin gelişiminde dikkat çeken önemli unsurlardan biri de termal konaklama tesislerin niteliğidir. Ömer Kaplıcası, Sandıklı-Hüdai Kaplıcası, Bolvadin-Heybeli ve Gazlıgöl Kaplıcası yıl boyu hizmet vermekle birlikte kış döneminde özellikle okulların dönem tatiline girdiği Ocak ve Şubat aylarında oldukça yoğun olmaktadır.

2000’li yılların başlarında termal tesislerin büyük çoğunluğu yerel düzeyde hizmet veren, yeme-içme, eğlenme ve alışveriş gibi hizmetlerden yoksun işletmelerden oluşuyordu. Son yıllarda ardı ardına yapılan yatırımlarla günümüzde Ömer Kaplıcası yakınında ulusal ve uluslararası düzeyde bilinen 6 adet 5 yıldızlı termal otelimiz bulunmaktadır. Yine Sandıklı-Hüdai Kaplıcasında da Bakanlığımızdan turizm işletme belgeli 3 adet 5 yıldızlı otelimiz mevcuttur. Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi’ndeki oteller, Afyonkarahisar ilindeki toplam yatak kapasitesinin %35’ini kapsar duruma gelmiştir. Bu otellerin neredeyse tamamı ulusal ve uluslararası düzeyde isim yapmış ve yıl boyu belirli bir doluluk oranının altına inmeyen oteller konumuna gelmiştir. Söz konusu oteller, sadece termal turizm değil, aynı zamanda kongre, sempozyum ve toplantıların düzenlendiği önemli merkezler haline gelmişlerdir. Bu durum, Afyonkarahisar’daki termal turizmin tanıtımına ve doğal olarak gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi alan ve gelecek dönemlerde inşa edilecek otellerin büyük bölümü de bu termal saha üzerindedir.

Sandıklı-Hüdai Kaplıcası; Antalya’yı İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere bağlayan karayolunun üzerindedir. Hem bu özelliği hem de çamur banyolarının varlığı kaplıcanın son yıllarda hızlı gelişimine katkı sağlamıştır. Hüdai Kaplıcasında çok sayıda özel işletme belgeli tesis de bulunmaktadır. Butik Otel-Ev işletmesi özelliğine sahip olan bu tesislerde termal sular bulunmaktadır. Bu durum Hüdai Kaplıcasında konaklama açısından çok sayıda alternatifin bulunmasına neden olmuştur.

Gazlıgöl Kaplıcasında ilimizdeki diğer kaplıcalardan farklı olarak devre mülk-devre tatil şeklindeki işletmeler son yıllarda oldukça artmıştır. Siteler şeklinde çok sayıda ikincil konutun bulunduğu Gazlıgöl Kaplıcasında yeni kurulan siteler, kendi kaynak sularını kendileri çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra Gazlıgöl Kaplıcasında çok sayıda apart otel de yapılmıştır. Yani 10 yıl içerisinde yaklaşık 4 kat artış yaşanmıştır. Söz konusu artışta en büyük pay, devre mülk işletmelerine aittir. Kaplıcadaki devre mülk sahiplerinin yaklaşık %70’i Afyonkarahisar ili dışındandır. Bu da kaplıcanın yurt çapında iyi tanıtıldığı ve pazarlandığını göstermektedir. Gazlıgöl Kaplıcasında Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisi mevcut değildir.

Bolvadin-Heybeli Kaplıcaları da son yıllarda değişim göstermekle birlikte diğer termal sahalarla karşılaştırıldığında değişim ve gelişim daha yavaştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız ilimizde bulunan 4 bölgeyi turizm merkezi ilan ederek, arazi tahsisi ve vergi indirimi konusunda destekleyerek, turizm yatırımlarını artırmıştır ve artmaya devam etmektedir.

Yüzyıllardır şifa kaynağı olan termal sularımız son yıllarda yapılan büyük yatırımlarla hem konaklama ve tatil, hem de sağlık açısından oldukça büyük tesislere kavuşmuştur. Afyonkarahisar’da son 10 yılda göz ardı edilemeyecek bir yatırım almıştır. Şu an için ilimizde 9 adet 5 yıldızlı otel bulunmakta ve yapımı devam eden otellerle bu sayı daha da aratacaktır.

Termal otel sahipleri ya da yöneticilerinin aktardığı sorun ve talepler genel olarak şunlardır:

*Zafer Havalimanı’ndaki uçak seferlerinin otellerde konaklayan misafirlerin giriş ve çıkış saatleri göz önünde bulundurularak uygun saatlere çekilmesi veya ek sefer konulması,

*Afyonkarahisar’ın yerli turist için destinasyon olduğu ancak yabancı turist çekme konusunda, ilimize Zafer Havalimanı’ndan uluslararası charter ek uçak seferleri konulması veya sefer saatlerinde değişiklik yapılması gerekliliği,

*Termal otellerde nitelikli personel çalıştırılması, mevcut çalışanların da hizmet içi eğitim almasının işin kalitesi ve verimliliği açısından faydalı olacağı,

*Afyon’da Valilik, Belediye, Ticaret Odaları, Turizm birliklerinin bulunduğu bir birlik oluşturulması ve tanıtım olayının profesyonel ellerle yapılması gerekliliği,

– Örneğin termal otellerin, özellikle yabancı dil bilen kalifiye eleman sıkıntısı çektiği yönünde zaman zaman haberler yapılıyor. Bu konunun çözümü için bir çalışmanız olacak mı?

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ilimizde faaliyet gösteren konaklama ve yeme-içme işletmelerinde çalışan personele yönelik olarak Mayıs, Haziran, Eylül 2017 dönemlerinde düzenlenen “İşbaşı Eğitim Kursları” ile “Kişisel Gelişim Semineri” tamamlanmış bulunmaktadır. Söz konusu eğitimlerde ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, yiyecek üretimi, yöneticileri eğitici olarak yetiştirme kursu 971 sektör çalışanına eğitim ve belgelendirme hizmeti sunulmuştur.

Konaklama tesislerinde yabancı dil bilen personelin sayısını yükseltmek için Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği içerisinde kurslar düzenlenmesi için çalışma yapılmaktadır. 

– 2014 yılında dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun girişimleriyle termal suyun ekonomik kullanılması amacıyla Termal Su Birliği kurulmuştu, bu birliğin şu anki çalışmalarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? Afyonkarahisar’ın termal su rezervleri ne durumda?

– Ülkemizde ilk defa Ömer-Gecek ve Yaylabağı-Gazlıgöl havzasında termal su birliği kurulmuştur. Ömer-Gecek Havzası tek elden su dağıtımı projesinden önce her otel ve tesis yaklaşık 30’un üzerinde kuyu çalıştırıp, yaklaşık 1000 -1200 ton/saat su kullanırken şuan 400-600 ton/saat su kullanımı ile bütün termal tesislerimize çok uygun fiyata jeotermal su sağlanmaktadır. Bunun % 95 reenjekte edilerek havza korunmakta ve sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. Yaklaşık 7.000 yatak kapasitesine sahip termal otellerin jeotermal ısıtma ve kullanım suyu sağlanmaktadır.

Aynı sistem; tek elden su dağıtımı Gazlıgöl-Yaylabağı Havzası’nda uygulanmaya 2013 yılından itibaren başlanmıştır. Havzada, tesislerin yaklaşık %75‘i bu jeotermal birliğe üye olmuşlardır. Bölgede 52’ye yakın kuyu çalışırken şuan 6 kuyu ile bütün tesislerin ihtiyacı karşılanmakta ve çekilen suyun %50’si reenjekte edilmektedir.

Şehrimiz Ömer-Gecek Havzası’nda şuan yaklaşık 1800-2000 ton jeotermal su çekilmekte ve bunun sonucunda 24.900 KE bölgesel ısıtma, 300 dönüm sera, 7000 yatak kapasitesine sahip otellerin su ihtiyacı karşılanmaktadır. Atık enerjiden 3.2 MWh elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu havzada 8 gözlem kuyusu ile kuyu seviye ve sıcaklıkları kontrol edilmektedir. Havzada 1.950 ton/saat su reenjekte edildiği için havza soğumasına karşı dikkatli olunmalı ve bu havza en az 3 yıl gözlemlenerek buna göre yeni yatırımlar yapılmalıdır.

Gazlıgöl Yaylabağı Havzası’nda termal birlik kurulana kadar, jeotermal kaynak hoyratça kullanıldığı için kuyu seviyeleri hızla düşmüştür. Şuanda kuyular 100-150 m seviyelerde çalışmaktadır. Mevcut tesislerin ihtiyaçları karşılanmadan yeni yatırımlar havzaya zarar verecektir. Bu havzada devre mülk sistemi rehabilite edilmeli ve jeotermal kaynağın tasarruflu kullanılması sağlanmalıdır. Şuan Gazlıgöl’de 7.500 yatak, Yaylabağı’nda 11.000 civarında yatak sayısı olan tesislere güvenle su sağlanmaktadır. Fakat yeni yatırımlar için dikkatli davranmamız gerekmektedir.

 

–Şu anda ilimizde kaç tane jeotermal sera var? Mevcut sayının arttırılması için girişimleriniz var mı? Seracılığa bakış açınız nedir?

– İlimizde şuan 22 tane jeotermal seramız bulunmaktadır. 884.000 metrekare jeotermal seranın 33. 000 metrekaresi topraklı, 873.000 metrekaresinde topraksız tarım yapılmaktadır. Topraklı seraların 22.000 metrekaresinde meyve fidanı yetiştirilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak sıfırdan kurulacak jeotermal teknolojik seralara 2.000.000 liranın yarısı, mevcut ısıtmasız seraların jeotermal ısıtmaya çevrilmesi halinde 1.500.000 liranın yarısı hibe olarak verilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce verilecek olan bu desteklemeler için eğitim çalışmaları ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca mevcut seralara bombus (60 TL/da), iyi tarım (150 TL/da), biyolojik ve biyoteknik mücadele yapan seralara (460 TL/da) desteklemeler verilmektedir.

Yatırımcılara arazi konusunda İl Müdürlüğü olarak Mera tahsis amacı değişikliğinde yardımcı olunmaktadır.

İlimizdeki jeotermal teknolojik seraların yapılan ve yapılacak olan yeni seralarla alanı 1.000.000 metrekareyi çok yakın zamanda geçeceği tahmin edilmektedir. İlimizdeki teknolojik jeotermal seralardan metrekareden 55-60 kg domates alınmaktadır. Antalya’da metrekareden alınan domates 30-35 kg/da‘dır. Bundan dolayı Antalya ve diğer illerde seracılık yapan birçok üretici ve firmalar ilimizde jeotermal sera yapmak için sıcak suyun olduğu bölgelerden arazi almak için çalışmalara başlamışlardır.

–  Frig Vadisi’nin tanıtımına yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

– 2010 yılında Birliğimiz kurulduğunda daha önceden Kültür ve Turizm Bakanlığının bölgemiz hakkındaki kararları ve yerel aktörlerin düşünceleri ile Frig Vadileri için bir imaj düşünülmüştür. Belirlenen Frig Vadileri Destinasyonu imajı doğrultusunda çalışmalar planlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

2023 Türkiye Turizm stratejisinde dokuz tematik turizm gelişim bölgesi belirlenmiştir. Bunlardan bir tanesi;

I. FRİGYA Kültür ve Termal Turizm Gelişim Bölgesi: Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Uşak illerini kapsayan bölgede kültür, tabiat ve termal turizme dayalı olarak turizmin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Frig Vadilerinin bir destinasyon olarak imajını oluşturma çalışmalarında bölgenin

1. Çekiciliği

2. Ulaşılabilirliği

3. Tesisleri

4. Paket Turları

5. Etkinlikleri

6. Destekleyici faaliyetlerine kadar belirli bir metodoloji ile faaliyetler yürütülmüştür.

FRİG YOLU ÇALIŞMASI

Ülkemizdeki tematik kültür yollarından biri olan Frig Yolu, yaklaşık 3000 yıl önce, günümüzde Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya il sınırlarının kapsadığı bölgede parlak bir medeniyet kurmuş olan Friglerin izlerini sürer. Frig Yolu, gönüllü bir ekip tarafından Birliğimizin destekleri ile 5 yıllık bir çalışmanın ardından bölgede var olan patika, antik ve orman içi yolların birleştirilmesiyle 2013 yılında hayata geçirilmiştir.

TANITIM ÇALIŞMALARI

Tanıtım çalışmalarına büyük önem verilmiş bölgenin hem basılı hem de dijital ortamda hazırlanan tanıtım materyalleri her ortamda kullanılmıştır.

Tanıtım filmi hazırlanmıştır.

Sanal tur hazırlanmıştır. (Hazırlanan çalışma 50 bin adet çoğaltılarak ATLAS dergisi ekinde dağıtılmıştır.)

Bölgenin tanıtım broşürleri hazırlanmıştır

İllüstrasyon harita çalışması yapılmıştır.

Frig Vadisi’nde her yıl düzenli olarak ultra maraton ve dağ bisiklet yarışması yapılmaktadır.

3 kez Fotoğraf Yarışması düzenlenmiştir.

2010 yılından bu yana yurtiçinde 5, yurtdışında 3 kez (Almanya, Hollanda, İran) turizm fuarlarına katılım sağlanmıştır.

Rehber ve hikâye kitapları hazırlanmıştır.

– Halk toplantılarında size ulaşan sorun ya da taleplerin başında ne geliyor? En çok şikâyet edilen konu nedir? Talepler çözüme kavuşturuluyor mu?

– Valiliğimizce her ay düzenli olarak gerçekleştirilen halk toplantılarında katılan vatandaşlarımızın taleplerini titizlikle dinliyoruz. Toplantıda en fazla talepte bulunulan konuların ilgili müdürleri de bizimle beraber olmaktadır. Makul talepleri anında değerlendirmek amacıyla toplantıda hazır bulunan kurum müdürleri devreye giriyor, toplantıda bulunmayan kurumları ilgilendiren bir konu olursa anında telefonla iletişim sağlanarak sorunun çözümü yoluna gidilmektedir.

Halk toplantılarında en çok talepte bulunduğu konuların başında;

Maddi yardım ve yakacak (kömür) yardımı talebi,

İş talebi,

Doğalgaz talebi,

Şehir içi toplu taşımacılık ile ilgili talep ve şikâyetler,

Şehir içi trafik ile ilgili talep ve şikâyetler,

Elektrik bağlanması talebi,

Kentsel dönüşüm ile ilgili talepler gelmektedir.

Halk toplantılarında; muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlarımız tarafından dile getirilen talep ve istekler gereği yapılmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına yazılı olarak iletilerek sonuçlandırılmaktadır. Tüm talepler değerlendiriliyor, yasalar dâhilinde ve bütçe imkânları ölçüsünde çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

– Hızlı tren çalışmaları ne aşamada?

– Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Polatlı - Afyonkarahisar kesimi ve Afyonkarahisar-Banaz kesimi olmak üzere Afyonkarahisar ilimiz sınırları içerisinde iki kısımda YHT altyapı çalışmalarımız devam etmektedir. Polatlı-Afyonkarahisar kesiminde % 60, Afyonkarahisar - Banaz kesiminde % 20 ilerleme kaydedilmiş olup çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Polatlı-Uşak arası YHT Üstyapı-Elektromekanik işlerin ihalesi yapılmış olup; 2018 yılı içerisinde üstyapı çalışmalarına başlanılarak 2019/Ekim’de Polatlı-Uşak arasındaki altyapı, üstyapı ve elektromekanik işler tamamlanarak hattın işletmeye alınması hedeflenmektedir. Hızlı tren hattının açılmasıyla birlikte; Ankara - Afyonkarahisar yaklaşık 1 saat 30 dakikaya, Afyonkarahisar - İzmir yaklaşık 2 saat ve Ankara - İzmir ise 3 saat 30 dakikalık seyahat süresiyle büyük kolaylık sağlayacaktır.

– Devletin vatandaşa uzanan şefkat eli olan Valilik Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın çalışmalarını kısaca anlatabilir misiniz? Vatandaşlara Vakıf kanalıyla ne gibi yardımlar yapılıyor?

– Sosyal Devlet anlayışı T.C. Anayasa’nın “Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” hükmü gereğince yürürlüğe giren 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun amacında yer alan yoksullukla mücadele, kaynakların etkin bir biçimde kullanılması, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımıza doğruluk, eşitlik ve objektiflik kriterlerine bağlı kalarak  sosyal yardımlarla desteklenmesidir.

Başvuruya müteakiben yapılan inceleme sonucunda Vakfımız Başkanlığında toplanan Vakıf Mütevelli Heyetince, mevcut talepler mevzuat çerçevesinde değerlendirilmektedir. Verilen kararla yakacak, nakdi, gıda, eğitim, sağlık, afet, ev yapım ve ev onarım yardımlarından faydalandırılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca eşi vefat eden kadın aylık, öksüz ve yetim aylığı, muhtaç asker aylığı, muhtaç asker çocuğu yardımı, engelli aylığı, yaşlılık aylığı, şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı mevzuat çerçevesinde değerlendirilerek yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın da genel sağlık sigortası kapsamında gelir tespiti Vakfımız tarafından yapılmaktadır.

Bu kapsamda; yardım talepleri ve genel sağlık sigortası gelir tespiti ile müracaatlarının ikâmet kaydının bulunduğu il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılması gerekmektedir.

– Afyonkarahisar’ın büyükşehir olmasıyla ilgili öngörüleriniz nelerdir?

– İlimiz mevcut potansiyeli, sahip olduğu değerleri ile büyükşehir olmayı hak etmektedir.

– Afyonkarahisar’da suç ve suçluyu önlemek adına emniyet-güvenlik tedbirleri yeterli mi?

– Tamamıyla yeterlidir diyemeyiz ama ilimizde suçluyu yakalamak için gerekli güvenlik tedbirleri 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yaşanan personel eksikliğine rağmen cefakâr Polis ve Jandarmamız sayesinde eksiksiz olarak yerine getirilmektedir.

– Kentin asayiş verileri sizce nasıl? Bu konuda ilimizi nasıl görüyorsunuz?

– Asayiş verileri,  nüfus artışı ve gelişen teknoloji ile değişen suç türleri göz önüne alındığında asayiş olaylarında kısmen azalma görülmekte bu veriler ilimizi güvenilir iller arasına sokmaktadır.

– İl Genel Meclisinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

– İl Özel İdaremiz ilimizde kırsal kalkınmanın temelini oluşturan altyapıların yapılmasında büyük bir başarı göstermiştir. Memnuniyet verici bir durum var ki köylerimizin altyapıları önemli bir oranda yapılmış durumdadır.  Muhtarlarımızla ilçelerimizde yaptığımız toplantılarda artık muhtarlarımızın taleplerinin Özel İdare kaynaklı yol, su, kanalizasyon, okul vb. alanlarda olmadığını görüyoruz. Bu da Özel İdare ve İl Genel Meclisi adına sevindirici bir husustur. Artık iki köy arasındaki yolun asfaltlanması, bahçe ve tarla yollarının düzenlenmesi gibi talepler geliyor. Ayrıca düğün salonu, park vb. sosyal donatılar ile ilgili talepler geliyor. Bunda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Komşu vilayetler ile de kıyasladığımızda gerek asfalt yapım süreci ve kilometresi, gerekse de köy içme sularının ve köy içi yapıların yapılmasında çok büyük bir başarı elde edilmiştir. Ama en önemlisi de diğer kurumlara verilen desteklerle Milli Eğitim, Kültür, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine yapılan yardımlarla bu başarı elde edilmiş durumdadır. Bundan da ne kadar gurur duysak azdır.

– Afyon basınını nasıl buluyorsunuz?

– Basınımız ilimizin siyasal, sosyal, sportif ve kültürel hayatına önemli katkılarda bulunmaktadır. Yerel gazete, TV ve radyoların yanında genel kültür, tarih, bilim ve sosyal yaşam dergilerinin de olması sevindiricidir.

– Afyonkarahisar Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

– Belediyeyi çalışmalarında başarılı buluyorum. Ancak, bu konuda takdir halkımızındır.

– Bir gününüz nasıl geçiyor?

– Günlük çalışmalarımız genellikle belirli bir program dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Ekip arkadaşlarımızla gün içerisindeki programımızı koordine ediyoruz. Hazırlanan programlarımız saat 08.30’da başlar, genelde ucu açık olur. Ancak rutin kamu görevlerinin dışında öncelik vatandaşlarımızın davet ve istekleri, üretim yapan işletme, sanayi ve işyerlerimiz olmaktadır.

– Valilik yapmak istediğiniz ya da arzuladığınız bir şehir var mı?

– Görev nerede verilirse, orada çalışmak benim için onurdur.

– Hayalini kurduğunuz yapmayı çok istediğiniz bir proje var mı?

– Eğitim ve kültürümüzü geliştirmeye, ilimizi tanıtmaya yönelik her türlü projeyi uygulamaktan mutluluk duyarım.

– Gençlere önerileriniz?

– Hayal edin, okuyun, araştırın, kendinizi geliştirin ve kararlılıkla uygulayın.

– Vali olmasanız hangi mesleği yapmak isterdiniz?

– İnsanları mutlu edecek her türlü işi yapmak bana mutluluk verir.

– Hangi takımı tutuyorsunuz?

– İlimizi temsil eden her takımın aktif taraftarıyım.

– En sevdiğiniz sanatçı?

– Birçok sanatçının hoşuma giden sanat icra ettiğini söyleyebilirim.

– Müzikle aranız nasıl, dinlemeyi sevdiğiniz müzik türleri nelerdir?

– Her tür müziği dinlerim. Özellikle Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’nden kahramanlık ve destansı temalı şarkı ve türküleri severim.

– En sevdiğiniz film?

– Kültürümüzü yansıtan her filme karşı ilgim vardır.

– Yemek seçer misiniz? En sevdiğiniz yemek?

– Her hangi bir yemek ayırımı yapmam.

– Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

– Boş zamanım olmamakla birlikte vakit buldukça kitap okur, öğrenme amaçlı gezi ve seyahatlerde bulunurum. Yürüyüş ve spor yaparım.

– İçinizde ukde kalan bir şey var mı?

– Hayatımda hiçbir zaman “Keşke böyle yapsaydım”a yer olmadı.

– Ailenize yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?

– Onlara yoğun görevim arasında yeterince zaman ayırmaya çalışırım. Çünkü başarımın arkasında hep onlar vardır.

– Vali Mustafa Tutulmaz ile evdeki Mustafa Tutulmaz farklı mı? Dünyevi korkularınız ya da başka deyişle fobileriniz var mı?

– Her iki Mustafa Tutulmaz arasında da fark yoktur. Herhangi bir korku ve fobimde yoktur.

– Kitap okuyor musunuz? En son okuduğunuz kitap neydi?

– Sıklıkla ve her türlü kitabı okurum. Çünkü hepsi birer ayrı hazinedir. Şu anda okumakta olduğum 2 tane kitap var.

– Son zamanlarda sinemaya gittiniz mi?

– Yoğunluk nedeniyle gidemedim.

– Özel hayatınızda en çok neye para harcıyorsunuz?

– Kitaba, eğitime, kıyafete daha çok para harcadığımı söyleyebilirim.

– Sanatsal bir yeteneğiniz ya da merakınız var mı?

– Merak var, ancak aynı oranda yeteneğin varlığı söylenemez.

– Sayın Valim Beldemiz’e konuk oldunuz, teşekkür ederiz.

– Bende okuyucularımıza ulaşmaktan mutluluk duydum.

Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: HEDEFİMİZ, AFYONKARAHİSAR´I, MARKA, ŞEHİR, YAPMAK ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 14.12.2018
Bugün
-1° -
Cumartesi
-
Pazar
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 13.12.2018
İmsak
06:30
Sabah
08:00
Öğle
12:59
İkindi
15:23
Akşam
17:46
Yatsı
19:09
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı