301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 14:00
 
Kızılaybank yolda!
Türkiye'nin resmi yardım kuruluşu olan Kızılay da 'bankacılık modasına' uydu. Kızılay, yardıma muhtaç vatandaşlara sıfır faizle 15 bin TL'lik sosyal kredi vermeye hazırlanıyor. Kurum, 'sosyal bankacılık sistemi' kurmayı planlıyor.
Ekonomi Haberi


Para Dergisi'nin haberine göre, Kızılay Holdingleşme yolunda hızla ilerliyor. Yardımseverliğin, zorda kalana destek olmanın simgesi Kızılay her geçen gün büyüyor. Bu büyüme dernek içerisinde bir bölünmeyi de beraberinde getirdi. Önümüzdeki dönemde kurumun kâr getiren kuruluşları özel şirket olarak ayrılacak. İnsani yardım kısmı ise dernek gibi hizmet vermeye devam edecek.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay'ın yeni dönemde sosyal bankacılık alanında etkin hale geleceğini söyledi. Kınık'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Kızılay olarak pasif yardım dağıtmadan ziyade yoksullukla mücadele etme yani yardıma muhtaç olan insanların yoksulluk nedenlerini ortadan kaldırıcı programlara yoğunlaşmak gibi bir önceliğimiz var. Mikro kredi sistemleriyle girişimciliği destekleyerek kırılgan nüfusların üretim sistemine katılmasını sağlayacak modeller geliştirerek bunları hayata geçirme arzusundayız. Türkiye'de sadaka ve zekât sistemi var ve Kızılay da bu zekâtı dağıtıyor. Bunlarla ilgili aslında basit bir sosyal bankacılık modeli kuracağız. Mesela Siirt'te Pervari bölgesini seçtik burada arıcılık veya tiftik dokumacılığı yapılacak. İnsanlar bu dokumacılığı biliyor ama tezgâhı ve malzemeyi alacak parası yok. Atölyeyi kuracak bireye 15 bin TL'lik sosyal destek verip, bu desteği sıfır faizle 10 veya beş yılda geri ödeyeceği bir sosyal bankacılık sistemi oluşturacağız.

Kaynak: (Sgk Rehberi) - Sgk Rehberi Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: Türkiyenin, resmi, yardım, kuruluşu, olan, Kızılay, da, bankacılık, modasına, uy
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Yağışlı
Güncelleme: 24.01.2019
Bugün
-
Cuma
-
Cumartesi
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 24.01.2019
İmsak
06:36
Sabah
08:03
Öğle
13:17
İkindi
15:53
Akşam
18:18
Yatsı
19:38
Arşiv Arama
Afyon Armoni Fm
Haber Yazılımı